لوازم خانگی برقی

راهنمای خرید کولر آبی؛ هر آنچه که برای خرید کولر آبی باید بدانید

با نزدیک شدن به فصل گرما، تقاضا برای خرید کولر و دستگاه‌های خنک‌ کننده‌ی هوا بالا می‌رود. معمولا انتخاب بین کولر آبی و کولر گازی و پنکه رومیزی موضوعی‌ست که خیلی از افراد با آن رو به رو می‌شوند. باید بدانید که هر کدام از این دستگاه‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که بر اساس نیاز خود باید انتخاب کنید. اگر قصد خرید کولر آبی را دارید و اطلاعات زیادی درباره‌ی این دستگاه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که با خرید خوب همراه شوید و راهنمای خرید کولر آبی را مطالعه کنید تا در نهایت کولر آبی مناسب نیاز خود را انتخاب کنید.

 

کولر آبی چگونه کار می‌کند؟

 

خرید کولر آبی

قبل از خرید کولر آبی، بهتر است با چگونگی کارکرد این کولر آشنا شویم. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، عملکرد این دستگاه بر پایه‌ی آب است. در واقع آب موجود در مخزن کولر، به وسیله‌ی موتور و هوای گرم بیرون که به داخل دستگاه کشیده شده، تبخیر می‌شود. در نهایت قطرات آب ایجاد شده و هوای خنک توسط دستگاه تولید می‌شود.

پر کردن مخزن آب در این دستگاه به صورت دستی یا به طور مستقیم با اتصال به لوله کشی آب ساختمان‌ها است. دو بخش مهم در ساختار یک کولر آبی وجود دارد:

  1. فن دستگاه که باعث تبخیر و ایجاد هوای خنک می‌شود.
  2. پد یا فیلتر دستگاه که در بعضی از مدل‌ها از جنس سلولزی است که این موضوع بر قیمت کولر آبی هم تاثیر دارد.

۴ ویژگی مثبت کولر آبی

کولرهای آبی در مقایسه با کولرهای گازی دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که در این بخش از راهنمای خرید کولر آبی برای شما آورده‌ایم.

۱. هوای خروجی مطلوب

کولرهای آبی به دلیل استفاده از آب، باعث ایجاد هوای خنک به همراه رطوبتی مطلوب برای محیط منزل می‌شوند. وجود این رطوبت در مناطقی با آب‌ و هوای گرم و خشک که استفاده بیشتری از کولر آبی دارند، برای سلامت افراد لازم است. از طرفی دیگر، آب و پدهای سلولزی موجود در دستگاه، گرد و غبار موجود در هوای بیرون را درون خود نگه می‌دارد.

۲. هزینه‌ی مناسب

قیمت کولر آبی در مقایسه با کولر گازی مناسب‌تر است. البته در زمان خرید کولر آبی دقت کنید که مدلی با کیفیت بالا را انتخاب کنید. اگرچه این موضوع بر روی قیمت کولر آبی تاثیر دارد اما کیفیت بالا منجر به دوام و طول عمر بیشتر دستگاه می‌شود.
از سوی دیگر کولر آبی میزان مصرف انرژی کمتری در مقایسه با کولر گازی دارد، در نتیجه هزینه‌ی برق کمتری پرداخت می‌کنید.۳. نصب آسان

نصب کولرهای گازی معمولا کار راحتی نیست و نیاز به شخصی مسلط به نصب این دستگاه دارد. اما بعد از خرید کولر آبی، به خصوص مدل‌هایی که اندازه‌ی کوچک‌تری داشته و امکان جابجایی دارند، خودتان به آسانی می‌توانید دستگاه را نصب کنید. حتی کولر‌های آبی در اندازه‌های بزرگتر هم که معمولا برای فضاهای بزرگتر استفاده می‌شوند، برای نصب تنها نیاز به وجود لوله‌کشی آب مناسب دارد، بقیه‌ی مراحل راه‌اندازی دستگاه به سادگی انجام می‌شود.

۴. استفاده‌ی آسان

خرید کولر آبی کوچگ

موضوع قابل توجه دیگر برای خرید کولر آبی، استفاده‌ی آسان از این دستگاه در هر فضایی است. این کولرها در مدل‌های مختلفی تولید شده‌اند. مدل‌هایی در اندازه‌های کوچک‌تر که به آسانی قابل جا به جایی است.  شما در هر لحظه و هر جا می‌توانید این دستگاه را قرار دهید و از هوای خنک و مرطوبی که دستگاه تولید می‌کند، لذت ببرید.

۶ نکته برای خرید کولر آبی مناسب

راهنمای خرید کولر آبی

اگرچه کولرهای آبی به دلایلی که در بخش‌های قبلی اشاره شد، انتخاب مناسبی است، اما فراموش نکنید که این دستگاه در مدل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و روانه‌ی بازار شده‌ است. همچنین این کولرها برای آب و هوای خاصی هم در نظر گرفته شده‌اند. بنابراین قبل از خرید کولر آبی، به نکته‌های زیر توجه کنید.

۱. آب و هوای منطقه را در نظر بگیرید.

قبل از خرید کولر آبی توجه به آب و هوای محل زندگی، نکته‌ی مهمی است. این کولرها برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک انتخاب بسیار خوبی است. اما خیلی مناسب مناطقی با آب و هوای مرطوب و شرجی نیست. زیرا همانطور که گفته‌ شد، عملکرد این کولرها به گونه‌ای است که به همراه باد خنک، رطوبت هم تولید می‌کند. ایجاد رطوبت بیشتر در محیطی که همیشه مرطوب است و رطوبت بالایی دارد، خیلی اتفاق خوشایندی نیست.

۲. اندازه و توان مناسب را انتخاب کنید.

توان و اندازه‌ی کولر نکته‌ی مهم دیگری است که قبل از خرید کولر آبی باید به آن توجه کرد. انتخاب کولر در اندازه‌ی نامناسب برای فضایی که در اختیار دارید، باعث هدر رفت انرژی می‌‌شود.

منظور از توان کولر، میزان سرمایی است که در هر دقیقه توسط دستگاه تولید می‌شود. هرچه توان کولر بیشتر باشد، میزان سرمای تولیدی بیشتر است. در نظر بگیرید که اگر فضای منزل یا ساختمان شما بزرگ است، یا اگر فضایی است که تابش نور مستقیم خورشید را دارد، کولری با توان و اندازه‌ی کوچک، به خوبی چنین فضایی را خنک نمی‌کند و مناسب نیست.

۳. چگونگی تامین آب مخزن کولر را در نظر بگیرید.

کولرهای آبی در مدل‌های مختلفی تولید شده‌اند. در بعضی از مدل‌ها که معمولا در اندازه‌های کوچک‌تری هستند، مخزن آب به صورت دستی پر می‌شوند. اما در مدل‌های دیگر، به راحتی به لوله‌های آب ساختمان متصل شده و آب مورد نیاز دستگاه، مستقیما از همان لوله‌ها تامین می‌شود.

۴. به اندازه مخزن آب توجه کنید.

اندازه‌ی مخزن آب کولر آبی در مدت زمان تولید هوای خنک در فضا موثر است. اگر اندازه‌ی کولر آبی شما کوچک است، مخزن آب آن هم کوچک خواهد بود. در بعضی از مدل‌ها، دستگاه به لوله کشی آب هم متصل نمی‌شود، در نتیجه وقتی مخزن آب خالی شد، باید مخزن را خودتان پر کنید.
کولرهای آبی در زمانی که مخزن آب خالی است، به مانند یک پنکه‌ی معمولی کار می‌کند و سرمایش مناسبی ندارد.

۵. قابلیت‌های کولر آبی را در نظر بگیرید.

به طور کلی کولرهای آبی طراحی پیچیده‌ای ندارند، اما در زمان خرید کولر آبی، بعضی از مدل‌ها قابلیت‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگر مدل‌ها متمایز می‌کند و بر روی قیمت کولر آبی هم تاثیر گذار است.

در بعضی از مدل‌های این دستگاه، نشانگر میزان آب دستگاه، قرار دارد. هر زمان که سطح آب مخزن کم شد، در این قسمت مشخص می‌شود.
داشتن دریچه‌های متحرک بر روی دستگاه که در در زمان تولید هوای خنک، به جهت‌های مختلف در حرکت است، باعث انتقال باد خنک به فضای بیشتری ار محیط داخل منزل می‌شود.

۶. دفترچه راهنمای کولر آبی را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید کولر آبی شما، طول عمر و دوام بیشتری داشته باشد، قبل از استفاده از دستگاه، دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید. مواردی را که برای عملکرد و نگه‌داری بهتر دستگاه در آن نوشته شده را رعایت کنید. همچنین ماهی یک‌بار، کولر را کاملا تمیز کنید. برای این کار، سطح بیرونی کولر را با یک پارچه‌ی مرطوب کاملا تمیز کنید. سپس فضای داخلی کولر را با آب ولرم و یک شوینده‌ی معمولی و سبک تمیز کنید. در انتها کولر را به طور کامل خشک کرده و مجددا نصب و راه اندازی کنید.


۵ پیشنهاد خرید کولر آبی پرفروش موجود در بازار

 

امروزه در بازار کولرهای آبی تنوع بیشتری نسبت به گذشته دارند. در مدل ها و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید شده‌اند. در این بخش از راهنمای خرید کولر آبی، شما را با ۵ نمونه ار پر فروش‌ترین مدل‌های کولر آبی در بازار ایران آشنا می‌کنیم.

۱. کولر آبی مدل Arctic Air Ultra

خرید کولر آبی arctic

اگر به دنبال خرید کولر آبی در ابعاد نسبتا کوچک و قابل حمل هستید، این مدل انتخاب مناسبی است. کولری با طراحی مدرن، که فاقد باطری بوده و با کابل USB شارژ می‌شود. گنجایش مخزن آب این کولر ۷۰۰ میلی لیتر و خروجی باد در این دستگاه در حدود ۵ متر است. نکته‌ی مثبت در این کولر، پایین بودن میزان صدای آن است. پرتاب باد خنک در این مدل به صورت مستقیم است. امکان چرخش و تغییر جهت باد برای این مدل وجود ندارد.

مشاهده قیمت و خرید

۲. کولر آبی جنرال مدل ۲۸۰۰

خرید کولر آبی جنرال

کولری خوش ساخت از برند شناخته‌ی شده جنرال که همواره کولرهای با کیفیتی تولید می‌کند. این دستگاه دارای پمپ و موتور الکتروژن است. ورق‌های به کار رفته در ساخت این کولر گالوانیزه و رنگ این دستگاه از نوع الکترواستاتیک مقاوم است. از دیگر امکانات این کولر آبی، نشانگر سطح آب مخزن، سیستم آبرسانی جدید، دریچه‌های پلاستیکی با کیفیت برای کم کردن صدا و راندمان بالای خنک کنندگی است.

مشاهده قیمت و خرید

۳. کولر آبی سپهر الکتریک مدل SE700

خرید کولر آبی سپهر الکتریک

این کولر تولید برند سپهر الکتریک بوده که جزو برندهای پر فروش در بازار ایران است. دارای پوشال‌های با کیفیت و در حجم بالایی است که همین مورد باعث افزایش قابل توجه میزان خنک کنندگی این دستگاه می‌شود. رنگ این کولر آبی از نوع الکترواستاتیک بوده که مقاوم در برابر اشعه‌ی UV است و نور خورشید باعث از بین رفتن رنگ کولر نمی‌شود. ولتاژ برق در این دستگاه ۲۲۰ و قدرت پرتاب باد ۷۸۲۰ است.

مشاهده قیمت و خرید

۴. کولر آبی جنرال مدل foll3500

خرید کولر آبی بزرگ جنرال

از امکانات این کولر می‌توان به پمپ آب موتوژن مسی، موتور موتوژن تبریز، کلید دو قطبی و ورقه‌هایی از جنس گالوانیزه مقاوم اشاره کرد. ویژگی مهم این کولر داشتن سیستم آبرسانی جدید است که باعث افزایش درجه‌ی باد خنک تولید شده توسط دستگاه می‌شود. این سیستم آبرسانی همچنین مانع از ریختن آب بر روی موتور دستگاه می‌شود. این موضوع منجر به افزایش طول عمر موتور دستگاه خواهد شد.

مشاهده قیمت و خرید

۵. کولر سلولزی انرژی مدل EC0700

خرید کولر آبی انرژی

اگر به دنبال خرید کولر آبی سلولزی هستید، این مدل انتخاب مناسبی است. در این کولر، دما به وسیله‌ی ترموستات محیطی کنترل می‌شود. این کولر دارای تایمر الکترونیکی بوده و زمان کار کولر هم به توسط این تایمر انجام می‌شود. تفاوت دیگر این کولر سلولزی با کولرهای پوشالی میزان خنکی بیشتر این کولر در حدود ۳۰ درصد بیشتر نسبت یه مدل پوشالی است. این دستگاه دارای یک ریموت کنترل هم است که تا برد ۱۵ متر امکان تنظیم کولر را دارد.

مشاهده قیمت و خرید

نتیجه‌گیری

نکته‌ی قابل توجه که در راهنمای خرید کولر آبی باید به آن اشاره کرد این است که کولر آبی در مقایسه با کولر گازی، آسیب کمتری به محیط زیست می‌زند. از سوی دیگر، کولرهای گازی اگر به طور مرتب تمیز نشوند، به راحتی میکروب و باکتری‌های فراوانی را درون فیلترهای خود نگه می‌دارند. این موضوع می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامت افراد و محیط شوند. همچنین کولرهای آبی تا ۷۰ درصد انرژی کمتری در مقایسه با کولرهای گازی مصرف می‌کنند.

۵/۵ - (۶ امتیاز)
منبع
evapolar
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن