تجهیزات ورزشیورزش و سفر

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان کمتر از ۶ میلیون تومان – پرفروش‌های اقتصادی

در طی بیش از یک قرنی که از عمر دوچرخه می‌گذرد، این وسیله همیشه چه در ورزش، چه در حمل و نقل یکی از ابزرهای مهم زندگی ما بوده است.؛ به علاوه دوچرخه به آرامش و سلامت جسمی بدن هم کمک می‌کند و از این نظر یکی از وسایل محبوب عده بسیاری‌ست. با گسترش زندگی صنعتی و معضل  نوظهور آلودگی هوا، مزیت دیگری هم به تمام حسن‌های این وسیله اضافه شد و آن مزیت حمل و نقل پاک و ارزان است. از گفتن خوبی‌های دوچرخه و بدیهیات گذشته، اگر قصد خرید دوچرخه کوهستان دارید و کمی بررسی کرده‌اید احتمالا از تنوع مدل‌ها و قیمت‌های مختلف سرگیجه گرفته‌اید. این راهنما برای همین نوشته شده است که به شما بهترین گزینه‌های دوچرخه کوهستان تا ۵ میلیون تومان را معرفی کند تا خرید را آسان و تجربه دوچرخه سواری را به شما نزدیک‌تر کند.

نکات مهم در خرید دوچرخه کوهستان

دوچرخه این روزها انواع مختلفی دارد که هرکدام برای نوع خاصی از معابر و جاده‌ها طراحی شده اند. دوچرخه‌های کوهستان همان‌طور که از نام‌شان پیداست مخصوص جاده‌های خارج شهر، جنگل‌ها و مسیرهای ناهموار هستند، اما برای استفاده شهری هم مناسب هستند و در واقع با خرید این دوچرخه، با یک تیر دو نشان می‌زنید و هم در شهر و هم خارج شهر، می‌توانید لذت دوچرخه سواری را تجربه کنید.
برای خرید این نوع از دوچرخه لازم است که به طور کامل نسبت به نکات مهم فنی این دوچرخه آگاهی داشته باشید تا بتوانید در نهایت، بهترین خرید دوچرخه کوهستان را داشته باشید.

دوچرخه های کوهستان به طور معمول شامل یک فریم سبک (معمولا از جنس آلومینیوم)، سیستم تعلیق در جلو یا کامل، تایرهای بزرگ، ترمزهای قدرتمند و سیستم دنده برای طی مسیرهای شیب‌دار هستند. مهمترین ویژگی‌هایی که در خرید دوچرخه کوهستان باید به آن توجه کنید دو ویژگی ترمز دوچرخه و سیستم تعلیق آن است.

انواع ترمز دوچرخه کوهستان

  • ترمز لقمه‌ای: عملکرد این ترمز به این صورت است که پس از فشردن دسته، دو لقمه که در دو طرف طوقه قرار گرفته‌اند، به آن می‌چسبند و باعث کند شدن سرعت می‌شوند. در جاده‌های گِلی و خاکی، در صورتی که گل و لای به این لقمه‌ها بچسبند، باعث کاهش عملکرد آن می‌شوند و این علاوه بر داغ کردن لقمه‌ها در اثر ترمز زیاد، نقاط ضعف این نوع ترمز است.
  • ترمز دیسکی مکانیکی: در این نوع ترمز پس از فشردن دسته، لقمه‌های ترمز به دیسکی که در تایر قرار گرفته است می‌چسبند و سرعت را کم می‌کنند.
  • ترمز دیسکی هیدرولیکی: عملکرد این ترمز مانند ترمز دیسکی مکانیکی است با این تفاوت که پس از فشردن ترمز، فشار از طریق روغن به لقمه‌ها منتقل می‌شود و این موضوع سرعت و اثر عملکرد را در این نوع ترمز بالا می‌برد. این ترمز بهترین نوع برای دوچرخه‌های کوهستان است.
نمونه‌ای از ترمز دیسکی دوچرخه کوهستان

سیستم تعلیق Hard Tail و Full Suspension

سیستم تعلیق در دوچرخه به سیستم ضربه گیر آن که شامل کمک فنرهاست گفته می‌شود. دوچرخه‌های کوهستان دارای دو سیستم تعلیق Hard Tail و Full Suspension هستند. دوچرخه‌هایی که هم در جلو و هم در قسمت عقب بدنه کمک فنر دارند دارای سیستم تعلیق Full Suspension هستند. این سیستم بیشترین ضربه‌گیری و انعطاف را در جاده‌های سنگلاخی و کوهستانی دارد و در دوچرخه‌های حرفه ای و گرانقیمت استفاده می‌شود.
دوچرخه‌هایی که فقط در عقب فریم آنها کمک فنر گذاشته شده است یا اصلا کمک فنری ندارند، از نوع Hard Tail هستند. این دوچرخه‌ها نسبت به دوچرخه‌های Full Suspension ضربه‌گیری کمتری دارند و بیشتر برای دوچرخه سواران آماتور یا نیمه حرفه‌ای مناسب هستند. بدیهی است که قیمت این نوع دوچرخه ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

سایز دوچرخه

نکته مهم دیگر که در خرید دوچرخه باید به آن توجه کنید، سایز دوچرخه است. سایز دوچرخه بر اساس قد دوچرخه سوار تعیین می‌شود. با استفاده از راهنمای زیر، سایز مناسب دوچرخه برای خودتان را پیدا کنید:

حالا که از نکات مهم خرید یک دوچرخه کوهستان آگاه شدید، به معرفی بهترین دوچرخه‌های کوهستان با قیمت زیر ۵ میلیون تومان می‌رویم.

راهنمای انتخاب سایز دوچرخه
راهنمای انتخاب سایز دوچرخه

حالا که از نکات مهم خرید یک دوچرخه کوهستان آگاه شدید، به معرفی بهترین دوچرخه‌های کوهستان با قیمت تا ۵ میلیون تومان می‌رویم.

دوچرخه کوهستان کراس مدل Alpina سایز ۲۶

کراس (Cross) بک برند دوچرخه سازی معتبر است که به واسطه استفاده از قطعات دوچرخه با کیفیت Shimano، در کنار استفاده از آلومینیوم در ساخت فریم‌های دوچرخه، استاندارد‌های قابل قبولی برای ساخت دوچرخه‌های کوهستان حرفه‌ای دارد. دوچرخه کوهستان کراس مدل Alpina با سایز ۲۶، وزنی برابر با ۱۵ کیلوگرم دارد. فریم آن برای جلوگیری از ضربه‌های ناشی از راندن در جاده‌های کوهستانی و ایجاد عوارضی مانند کمر درد، افتادگی شانه، فشار روی ستون فقرات و شانه، طراحی ژئومتریک دارد که از بدن شما محافظت می‌کند. نوع ترمز در این دوچرخه دیسکی مکانیکی است و تنها در قسمت جلو، کمک فنر دارد. دوچرخه Alpina با توجه به قیمت بسیار اقتصادی و در کنار کیفیت ساخت، انتخابی مناسب برای کسانی است که در رشته دوچرخه سواری در کوهستان آماتور هستند و نیاز به کسب تجربه دارند.

مناسب برای آقایان / بانوان
سیستم تعلیق Hard Tail
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دندهShimano
طبق عوض‌کنsunrun
شانژمانsunrun
دسته ترمزSunRun
نوع ترمز دیسکی مکانیکی
زینCross Sport
زنجیر۷S

دوچرخه کوهستان فیفا مدل ۶۰۰۰ سایز ۲۶

دوچرخه Fifa مدل ۶۰۰۰ همه ویژگی‌هایی که یک دوچرخه کوهستان خوب باید داشته باشد را دارد. بدنه این دوچرخه از جنس آلومینیموم است که به علت وزن کم و مقاومت بالا، آلیاژ مورد استفاده در اکثر دوچرخه‌های نسل جدید است. ترمز این دوچرخه لقمه‌ای است و قطعات مهم آن ساخت کارخانه معتبر ژاپنی، یعنی شیمانو است که همین نکته به تنهایی تضمین کننده کیفیت و ساخت این دوچرخه است.

مدل ۶۰۰۰ یک دوچرخه ۲۱ دنده‌ای است که تعداد بالای دنده‌ها برای سواری در جاده‌های مختلف و سراشیبی و سرپایینی‌ها، کنترل کاملی به دوچرخه می‌دهد. تایر‌های این دوچرخه پهن، با گل‌های درشت است که میزان اصحکاک تایر را در جاده افزایش می‌دهد.

مناسب برای آقایان / بانوان
سیستم تعلیق Hard Tail
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دندهSHIMANO – EF500
طبق عوض‌کنشیمانو تورنی shimano tourney
شانژمانشیمانو تورنی shimano tourney
خودرو۷ سرعته شیمانو
تایرWANDA – ۲۶×۲.۳۵ سانتی متر
نوع ترمز لقمه‌ای
زینپهن

دوچرخه کوهستان کراس مدل ADVANCE سایز ۲۷.۵

دوچرخه کوهستان کراس مدل ADVANCE سایز 27.5

دوچرخه Advance بدنه ای از جنس آلومینیوم دارد و وزن آن در فریم سایز ۱۸ به ۱۲ کیلوگرم می‌رسد. ترمز‌های این دوچرخه از نوع هیدرولیک دیسکی هستند که امنیت بالا را در مسیرهای شیب‌دار تضمین می‌کنند. طراحی فریم این مدل مانند تمام دوچرخه‌های برند کراس، طراحی ژئومتریک است که این طراحی از بروز عوارض فیزیکی مانند کمردرد، افتادگی شانه‌ها، زانو درد و… در مسیرهای پر دست انداز جلوگیری می‌کند. این دوچرخه دارای دو کمک فنر در جلو است و سیستم تعلیق آن مدل Hard Tail است که در کنار طراحی خاص فریم، از انتقال ضربه در مسیرهای سنگلاخی به بدن دوچرخه سوار جلوگیری می‌کند.

مناسب برای آقایان / بانوان
سیستم تعلیق Hard Tail
نوع ترمز هیدرولیک دیسکی
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دنده SUNRUN
طبق عوض‌کن SHIMANO ALLOY
شانژمان SHIMANO ALLOY
خودرو STEEL
زنجیر CHAIN VS
تایر YASSA/KENDA
زین CROSS

دوچرخه کوهستان رامبو مدل Jordan سایز ۲۴

دوچرخه کوهستان رامبو مدل Jordan سایز 24

دوچرخه مدل Jordan ساخت کارخانه رامبو، بدنه‌ای از جنس آلومنیوم دارد و ترمزهای آن از لقمه‌ای هستند. این دوچرخه ۲۱ دنده‌ای، تا ۱۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌کند و دارای سیستم تعلیق Hard Tail است. دوشاخ این دوچرخه دارای دو کمک فنر قفل شو است و خودرویی هفت سرعته دارد. قطعات این محصول مانند دیگر دوچرخه‌هایی که تا اینجا به شما معرفی کردیم ساخت کارخانه ژاپنی شیمانو است. وزن این محصول در سایز ۲۴، ۱۳ کیلوگرم است.

مناسب برای آقایان / بانوان
وزن ۱۳ کیلوگرم
جنس فریم آلومینیوم
نوع ترمز لقمه‌ای
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دنده پلاستیک فشرده
طبق عوض‌کن shimano tourney
شانژمان shimano tz50
خودرو SG – هفت سرعته
زنجیر KMC
تایر گل ریز ۲۴ × ۲.۳۵

دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز ۲۶

دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus سایز 26

دوچرخه کوهستان آلفرد مدل Walrus بدنه ای از جنس فولاد دارد و ترمزهای آن از نوع دیسکی مکانیکی هستند. وزن این محصول با توجه به جنس بدنه و سایز فریم متناسب و قابل حمل با دست است. تعداد دنده های این دوچرخه ۲۱ دنده است که برای یک دوچرخه کوهستان که برای مسیرهای سراشیبی و سربالایی طراحی شده است، بسیار مناسب است. دوشاخ این دوچرخه دارای دو کمک فنر است و قابلیت تنظیم و قفل کن دارد.

مناسب برای کودکان
وزن ۱۲ کیلوگرم
سیستم تعلیق Hard Tail
نوع ترمز دیسکی مکانیکی
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دنده SHIMANO – EF500
طبق عوض‌کنSHIMANO TOURNEY
شانژمان SHIMANO TOURNEY TY300
خودرو SHIMANO
زنجیر KMC
تایر WANDA – ۲۶×۲.۳۵ سانتی متر
زین ALFRED – سبک

دوچرخه کوهستان الکس مدل Viva سایز ۲۶

دوچرخه کوهستان الکس مدل Viva سایز 26

دوچرخه الکس مدل Viva بدنه آلومینیومی و و سیستم ۲۱ دنده ای دارد. وزن این دوچرخه با سایز ۲۶ و فریم ۱۸، به ۱۳ کیلوگرم می‌رسد. نوع ترمز در این دوچرخه لقمه‌ای است. قطعاتی مانند دسته دنده، طبق عوض کن، شانژمان و خودروی آن ساخت کارخانه معروف ژاپنی، شیمانو است. این دوچرخه تحمل وزن تا ۱۲۰ کیلوگرم را دارد و همراه با یک قمقمه به فروش می‌رسد.

مناسب برای کودکان
وزن ۱۳ کیلوگرم
سیستم تعلیق Hard Tail
نوع ترمز لقمه‌ای
تعداد دنده ۲۱ دنده
دسته دنده SHIMANO EF 500
طبق عوض‌کنSHIMANO TOURNEY
شانژمان Shimano Acera
خودروSHIMANO
زنجیر KMC
تایر WANDA – ۲۶×۲.۳۵ سانتی متر

جمع بندی

گزینه‌های بسیار زیادی برای خرید یک دوچرخه کوهستان خوب برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای وجود دارد. اگر قصد خرید اولین دوچرخه‌تان را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم وسوسه خرید یک دوچرخه حرفه‌ای که آخرین تکنولوژی طراحی روز را دارد کنار بگذارید و یک بودجه منطقی در نظر بگیرید و یک دوچرخه با قیمت پایین خریداری کنید.

دوچرخه‌هایی با قیمت مناسب مانند دوچرخه‌هایی که در این مطلب به شما معرفی کردیم، بهترین انتخاب برای افراد مبتدی هستند چون هزینه خرید اولیه و هزینه نگه‌داری کمتری دارند و برای ورزش یا تفریح هر از چند گاهی ایده‌آل هستند. بعلاوه فروش آنها بعد از مدتی و جایگزین آن با یک دوچرخه بهتر به خاطر قیمت پایین‌تر و تقاضای بیشتر راحت‌تر خواهد بود.

دیگر وقتش است که دوچرخه کوهستان‌تان را بخرید و اولین تجربه سواری با آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

‫۲ نظرها

  1. سلام خیلی ممنون از این که راهنماییم کردید
    آیا دوچرخه ی فلش هم برای کوهستان خوب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن