لوازم خانگی برقی

۵ نکته که قبل از خرید پنکه رومیزی و ایستاده باید بدانید

در سال‌های اخیر، پنکه‌ها در مدل‌های متنوع‌تری طراحی و تولید شده‌اند. پنکه سقفی که از قدیمی‌ترین نوع پنکه است، به آرامی جای خود را به پنکه‌های مدرن‌تری مانند پنکه رومیزی و یا پنکه ایستاده داده است. علت این امر، راحتی در استفاده است. علاوه بر این، این پنکه‌ها میزان مصرف انرژی کمتری هم دارند. به همین دلیل در فصل گرم تابستان، جایگزین مناسبی برای دستگاه‌های پر مصرفی همچون کولر گازی یا دستگاه‌های با بهره‌وری انرژی پایین مثل کولر آبی هستند. اگر تصمیم به خرید پنکه رومیزی و یا خرید پنکه ایستاده دارید، با خرید خوب همراه شوید.

چگونه یک پنکه رومیزی و ایستاده انتخاب کنیم؟

پنکه رومیزی با پنکه ایستاده تفاوت چندانی ندارد. هردوی این پنکه‌ها، به راحتی قابل حمل هستند. مراحل نصب و راه اندازی خاصی ندارند و به راحتی می‌توانید در هر جایی قرار دهید و از آن‌ها استفاده کنید. تنها تفاوت این دو پنکه در اندازه‌ی ارتفاع آن‌ها است. راحتی در جابجایی برتری پنکه‌های رومیزی و ایستاده نسبت به پنکه‌ی سقفی است. شما به آسانی می‌توانید پنکه رومیزی را در هر مکانی که می‌خواهید قرار دهید و از آن استفاده کنید.

پنکه‌های رومیزی و ایستاده نسبت به دستگاه‌های خنک کننده‌ی دیگر، قیمت مناسب‌تری هم دارند. با پیشرفت تکنولوژی در ساخت این پنکه‌ها، مدل‌های مختلف با قابلیت‌های مختلفی تولید و وارد بازار شده‌اند. شما می‌توانید با صرف هزینه‌ی کمتر در مقایسه با کولرها، پنکه‌ای با کیفیت و حجم باد دهی عالی خریداری کنید و از باد خنک آن لذت ببرید. قبل از انتخاب پنکه‌ی مورد نظر خود، این ۵ نکته را برای خرید پنکه رومیزی و ایستاده فراموش نکنید.

۱. قدرت پنکه رومیزی

این که پنکه رومیزی تا چه اندازه‌ای از فضای اطراف خود را خنک می‌کند و جریان هوا را به گردش درمی‌آورد، نکته‌ی مهمی است که برای خرید پنکه‌ رومیزی و ایستاده باید در نظر داشت. به طور کلی میانگین پرتاب باد در پنکه‌ها به طور تقریبی بین ۱۵ تا ۱۵۰ متر مکعب در هر دقیقه است. سرعت گردش پره‌ها هم نکته‌ی مهمی است که در خرید پنکه ایستاده و رومیزی نقش دارد. تعداد گردش پروانه که با RPM (rotations per minute) بیان می‌شود، برای مدل‌های مختلف متفاوت است. RPM مناسب برای پنکه‌ها در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ ذکر شده‌است. واضح است که هر چه این قدرت پرتاب و سرعت گردش پره‌ها بیشتر باشد، میزان گردش هوا و باد خنک هم بیشتر است.

اندازه‌ی اتاق و فضایی که پنکه در آن قرار می‌گیرد هم تاثیر زیادی بر خنک شدن هوای درون اتاق توسط پنکه دارد. اگر اتاق شما بزرگ است معمولا به بیشتر از یک پنکه یا پنکه‌ای با اندازه‌ی بزرگ و قدرت بالا نیاز دارید. قدرت پرتاب باد، به قدرت موتور و قطر پره‌های پنکه هم بستگی دارد. پنکه‌های رومیزی یا ایستاده، قابلیت چرخش به طرفین دارند. بنابراین می‌توانید پنکه را به گونه‌ای تنظیم کنید که وقتی روشن است علاوه بر فضای مقابل پنکه، با چرخش به طرفین به همه‌ی بخش‌های اتاق پرتاب باد داشته باشد. در نتیجه در فضای اتاق گردش هوای بهتر و هوای خنک‌تری حاکم می‌شود.۲. میزان صدای پنکه رومیزی

توجه به این نکته برای خرید انواع مختلف پنکه مهم است. پنکه رومیزی یا ایستاده، چون در مکانی نزدیک‌تر به افراد قرار می‌گیرد، صدای آن بیشتر مورد توجه است. پنکه‌ای با صدای زیاد در حین استفاده باعث بر هم زدن آرامش شما می‌شود. این مورد برای استفاده از پنکه در زمان خواب افراد بسیار مهم است. فراموش نکنید که پنکه‌ها وقتی با سرعت بالاتری کار می‌کنند، صدای بیشتری ایجاد می‌کنند. اما با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن کیفیت ساخت پنکه‌ها، این مشکل به مراتب کمتر شده‌است. تمیز بودن پنکه هم در میزان صدای دستگاه موثر است. اگر می‌خواهید دستگاه شما طول عمر بیشتر و صدای کمتری داشته باشد، قطعات پنکه و پره‌ها را به طور مرتب تمیز کنید.

بهتر است برای خرید پنکه رومیزی و ایستاده، مدلی را انتخاب کنید که میزان صدای آن در حدود ۲۵ تا ۳۵ دسی‌بل است. کیفیت ساخت اجزای پنکه، موتور دستگاه و بالانس بودن پره‌ها بر روی میزان صدای دستگاه موثر است. پنکه‌ای با کیفیت ساخت بالاتر، در نهایت تولید صدای کمتری دارد. شل نبودن پره‌ها هم باعث کم شدن صدای پنکه می‌شود. برای اطمینان بیشتر از صدای پنکه، پیشنهاد می‌شود در زمان خرید پنکه، میزان صدای دستگاه را در سرعت‌های مختلف بررسی کنید.

۳. ظاهر پنکه رومیزی

 

مدل‌های مختلف پنکه برای خرید پنکه ایستاده

ظاهر پنکه موضوعی است که در سال‌های اخیر برای خیلی از افراد مهم شده‌است. زیرا زیبایی پنکه در دکوراسیون داخلی منزل تاثیر گذار است. از این رو کارخانه‌های سازنده‌، به ظاهر پنکه‌های خود توجه ویژه‌ای دارند.

علاوه بر این، پنکه‌های رومیزی یا ایستاده چون بر روی زمین قرار می‌گیرند، باید از نظر امن بودن به گونه‌ای باشد که باعث آسیب به اطرافیان نشود. این نکته برای خانواده‌هایی با فرزند خردسال بسیار مهم است. در زمان خرید پنکه رومیزی، مدلی را انتخاب کنید که پایه محکمی دارد. همچنین قاب فلزی توری شکلی که اطراف پره‌های پنکه تعبیه شده است، باید فضای خالی بسیار کمی داشته باشد. زیرا این موضوع باعث می‌شود کودکان نتوانند انگشتان خود را درون پنکه قرار دهند.

هنگام بررسی ظاهر پنکه‌های رومیزی و ایستاده، جنس بدنه‌ی پنکه را در هم نظر بگیرید. این نکته بر طول عمر دستگاه هم موثر است. پره‌های پنکه‌های رومیزی و ایستاده معمولا از جنس پلاستیک و یا فلزی هستند. پنکه‌ای با پره‌های فلزی طول عمر بیشتر و پره‌هایی با بدنه‌ی پلاستیکی طول عمر کمتری دارند. پره‌های پلاستیکی بر خلاف پره‌های فلزی، قدرت پرتاب باد کمتری هم دارند.

۴. اندازه‌ی پنکه رومیزی

اندازه برای خرید پنکه رومیزی و پنکه ایستاده

اندازه‌ی پنکه نکته‌ی مهمی است که برای خرید پنکه رومیزی و یا ایستاده باید در نظر بگیرید. فراموش نکنید که پنکه‌ای با اندازه‌ی بزرگ، وزن بیشتری دارد و جابجایی آن آسان نیست. اما از سوی دیگر، پنکه‌ی کوچک قدرت پرتاب باد کمتری دارد. زیرا پره‌های آن کوچک‌تر است. به طور کلی اندازه‌ی مناسب برای یک پنکه باید با توجه به اندازه‌ی فضای شما انتخاب شود.

نکته‌ی قابل توجه این است که اگر به دنبال خرید پنکه‌ای هستید که فاصله‌ی بیشتری از پنکه را خنک کند، پنکه ایستاده مناسب‌تر است. این پنکه به دلیل ارتفاع بیشتری که از سطح زمین دارد، تا شعاع بیشتری از فضا را خنک می‌کند و جریان هوا را به گردش در می‌آورد. بهتر است در زمان خرید پنکه ایستاده، مدلی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع دارد.

۵. قابلیت‌های پنکه رومیزی

مدل‌های مختلف پنکه امکانات و قابلیت‌های متفاوتی دارند. در زمان خرید پنکه رومیزی یا ایستاده، مدل‌هایی را در بازار می‌بینید که امکان ایجاد رطوبت به همراه باد خنک دارند. این قابلیت برای استفاده از پنکه در محیطی با آب و هوای گرم و خشک بسیار لازم است. بعضی از مدل‌های پنکه‌ها مجهز به ریموت کنترل هستند. با وجود ریموت کنترل، تنظیم دستگاه از فاصله‌ی دور هم امکان پذیر است. همچنین وجود تایمر در برخی مدل‌ها به شما این امکان را می‌دهد که برای زمان مشخصی دستگاه را روشن بگذارید و در زمان دلخواه شما خاموش شود.

حالتی به نام Turbo در تنظیمات پنکه‌های رومیزی وجود دارد. با تنظیم پنکه بر روی این حالت، پره‌های پنکه با سرعت بسیار زیادی می‌چرخند. گردش باد زیاد و باد خنک خیلی خوبی ایجاد می‌شود. اما به یاد داشته باشید که صدای پنکه در این حالت زیاد می‌شود. پنکه‌های ایستاده و رومیزی همیشه برای استفاده نیاز به وصل شدن دستگاه به پریز برق داشتند. اما امروزه مدل‌هایی وارد بازار شده‌اند که قابلیت شارژ شدن دارند. بنایراین با خرید پنکه رومیزی و یا ایستاده از نوع شارژی، دیگر نیاز به قرار دادن دستگاه در نزدیکی پریز برق نیست و استفاده‌ی آسان‌تری دارند.

۵ مدل از پرفروش‌ترین پنکه‌های ایستاده و رومیزی

در ادامه با ۵ نمونه از پنکه‌های پرفروش در بازار ایران آشنا شوید.

۱. پنکه پارس خزر مدل FSR-ADO

خرید پنکه رومیزی پارس خزر

حجم باددهی۵۶
لوازم همراهریموت کنترل
تعداد پره۴ پره
جنس پرهپلاستیک
قابلیت‌ها و امکاناتتنظیم ارتفاع، تایمر
حداکثر توان مصرفی۶۰ وات

مشاهده قیمت و خرید

 

۲. پنکه رومیزی پارس خزر مدل ۳۰۱۰

خرید پنکه رومیزی سفید پارس خزر

حداکثر توان مصرفی۶۰ وات
تعداد پره۳ پره
جنس پرهپلاستیک
حجم باددهی
۵۶
سرعت گردش پروانه
۱۲۰۰ دور در دقیقه
ابعاد۴۸*۳۱*۵۸ سانتی‌متر

مشاهده قیمت و خرید

 

۳. پنکه رومیزی پارس خزر مدل RIMA-FDS

خرید پنکه رومیزی پارس خزر ایرانی

اندازه۴۶*۴۶*۵۹ سانتی‌متر
تعداد پره۳ پره
جنس پرهپلاستیک
سرعت گردش پروانه۱۲۰۰ دور در دقیقه
حجم باددهی۵۶
حداکثر توان مصرفی۶۰ وات

مشاهده قیمت و مشخصات

 

۴. پنکه کوئین هوم مدل QH-6550

 

خرید پنکه ایستاده کوئین

ابعاد۴۰*۴۰*۱۳۶ سانتی‌متر
حداکثر توان مصرفی۵۰ وات
لوازم همراهریموت کنترل
امکانات و قابلیت‌هاتنظیم ارتفاع، تایمر، ۳ حالت سرعت
تعداد پره‌ها۵ پره
جنس پرهفلزی

مشاهده قیمت و خرید

 

۵. پنکه ویداس مدل VIR-8013

خرید پنکه رومیزی ویداس

اندازه۷۴*۱۵*۵۰ سانتی‌متر
حداکثر توان مصرفی۷۰ وات
قابلیت‌هاتنظیم ارتفاع، تایمر
تعداد پره۵ پره
جنس پرهپلاستیک

مشاهده قیمت و خرید

 

جمع‌بندی

برای خرید پنکه رومیزی و ایستاده، بودجه‌ی خود را هم در نظر بگیرید. بعضی از مدل‌ها به دلیل داشتن قابلیت‌های بیشتر و کیفیت ساخت بالاتر، قیمت بیشتری دارند. این نکته را هم فراموش نکنید که با پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای پنکه‌ای با کیفیت بالا، دیگر نیازی به تعویض یا تعمیر دستگاه برای مدت طولانی ندارید. همچنین مدل‌های با کیفیت‌تر اگر چه گران‌تر هستند اما از نظر مصرف انرژی، به صرفه‌تر بوده و باعث کم شدن هزینه‌های برق مصرفی می‌شود.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
منبع
mychineserecipes
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

یک نظر

  1. سلام … مطلب درباره راهنمای خرید پنکه رومیزی و ایستاده خیلی خوب بود … به نظر من مارک پارس خزر بهترین برند ایرانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن