لوازم خانگی برقی

راهنمای خرید کولر گازی؛ برای خرید کولر گازی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در فصل گرم تابستان، کولر یکی از پرکاربردترین لوازم برای رهایی از گرمای طاقت فرسا است. کولر گازی که در مقایسه با کولر آبی و پنکه رومیزی یا ایستاده، طرفداران بیشتری در بین مردم دارد، توسط برند‌های گوناگون در مدل‌های متفاوتی تولید شده‌است. برای خرید کولری مناسب نیاز خود، باید با انواع مختلف این کولرها آشنا شوید. انتخاب کولری با ساختار و قابلیت‌های مناسب تاثیر زیادی بر عملکرد صحیح دستگاه و میزان برق مصرفی دارد. به همین منظور با راهنمای خرید کولر گازی در خرید خوب همراه شوید تا اطلاعات مفیدی برای خرید این دستگاه به دست آورید.

انتخاب کولر گازی

برای انتخاب کولری که مناسب با نیاز شما باشد، باید به این ۳ نکته توجه کنید:

 • تعداد دفعات استفاده از کولر
 • اندازه‌ی اتاق
 • محل قرار گرفتن کولر

علاوه بر این‌ها، باید امکانات و قابلیت‌هایی که انتظار دارید کولر شما داشته باشد؛ مانند تایمر یا ریموت کنترل و امکانات دیگر را هم در نظر بگیرید.

انواع کولر گازی

کولرهای گازی در مدل‌های مختلفی تولید شده‌اند. قبل از خرید کولر گازی، ابتدا باید با مدل‌های مختلف این دستگاه آشنا شوید. مدل‌های مختلف برای فضا و سلیقه‌های مختلفی طراحی شده‌اند. شما با در نظر گرفتن فضایی که در اختیار دارید، باید مدلی را که مناسب‌تر است، انتخاب کنید. در این بخش از راهنمای خرید کولر گازی، با ۴ مدل از انواع این کولرها آشنا می‌شویم.

۱. کولر گازی پنجره‌ای

خرید کولر گازی پنجره‌ای

این کولرها یکی از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع کولر گازی در بین مردم است. در ایران هم از گذشته تا حال، کولر گازی پنجره‌ای از مدل‌های پر فروش بوده‌است.

این کولرها، به سادگی درون پنجره‌ای با ابعاد مناسب قرار می‌گیرند و برای نصب و راه‌اندازی کار سختی ندارید. فقط توجه کنید که این کولرها در اندازه‌ی بزرگی ساخته شده‌اند و به همین دلیل وزن بالایی دارند. بنابراین در زمان نصب کولر، از میزان تحمل وزنِ محل قرارگیری دستگاه و نصب صحیح اطمینان حاصل کنید.

عملکرد کولر گازی پنجره‌ای به این صورت است که کولر، هوای گرم داخل اتاق را به بیرون خانه منتقل کرده و هوای خنک از داخل کولر به فضای داخل اتاق منتقل می‌شود. در نتیجه‌ی این انتقالِ هوای گرم و خنک شدن فضای داخلی، قطرات آبی ایجاد می‌شود که در زمان نصب کولر لازم است فضایی برای خروج این آب از کولر ایجاد شود. به همین منظور یک شلنگ هم در زمان نصب، به کولر متصل می‌شود تا این مشکل حل شود.

موضوع دیگری که برای خرید کولر گازی پنجره‌ای باید بدانید، این است که این کولر را بر روی دیوار هم می‌توان نصب کرد. اما نصب این کولر بر روی دیوار کار پر زحمتی است. باید بر روی دیوار، یک فضایی ایجاد کنید که کولر درون آن قرار گیرد. همچنین محل قرار گیری شلنگ و اتصالات کولر را هم در نظر بگیرید. اما از نظر عملکردی، تفاوت چندانی با کولری که درون پنجره قرار می‌گیرد، ندارد. اگر تصمیم به نصب کولر گازی بر روی دیوار دارید، بهتر است از نصاب متخصص در این کار کمک بگیرید. میزان مصرف انرژی در کولرهای گازی پنجره‌ای بیشتر است. اما قدرت خنک کنندگی قابل توجهی دارند.

۲. کولر گازی پرتابل

خرید کولر گازی پرتابل

این کولرها نصب آسانی داشته و نیاز به تجهیزات خاصی ندارند. تنها یک شلنگ هواکش که باید به دستگاه نصب کنید. کولر را هم باید در نقطه‌ای قرار ‌دهید که طرف دیگر این شلنگ درون پنجره یا هر فضایی که بتواند هوای گرم درون اتاق را به بیرون منتقل کند، قرار گیرد. این کولرها را که معمولا چرخ هم دارند، به راحتی می‌توانید حرکت دهید. در هر قسمتی از خانه قرار دهید و از آن استفاده کنید.قبل از خرید کولر گازی پرتابل در نظر بگیرید که عملکرد این کولر به خوبی انواع دیگر کولرها نیست. صدای بیشتر و قدرت خنک کنندگی کمتری دارند. میزان مصرف انرژی بیشتری هم دارند.

۳. سیستم خنک کنندگی مرکزی

خرید کولر گازی مرکزی

این سیستم مناسب ساختمان‌ها و خانه‌های بزرگ است. عملکرد این سیستم به این صورت است که واحد اصلی خنک کننده در قسمت پایین ساختمان قرار می‌گیرد. در واحدهای مسکونیِ ساختمان، در تمامی اتاق‌ها یک دریچه‌ی مشبک بر روی دیوار نصب می‌شود. یک پنل کوچک تنظیم دما هم بر روی دیوار قرار می‌گیرد. با تنظیم این پنل، هوای خنک از طریق کانال کشی‌های انجام شده در کل ساختمان، از دستگاه اصلی خنک کنندگی به درون اتاق‌ها منتقل می‌شود.

هزینه‌ی نصب و راه‌اندازی سیستم خنک کنندگی مرکزی بالا است. به همین دلیل، مناسب ساختمان‌های کوچک نیست. اما برای ساختمان‌های بزرگ به دلیل کارکرد عالی، بسیار مناسب است.

۴. کولر گازی اسپلیت

خرید کولر گازی اسپلیت

اسپلیت‌ها مدل جدیدتری از کولرهای گازی هستند. این کولرها از دو بخش تشکیل شده‌اند؛ یک قسمت به نام پنل که داخل اتاق نصب می‌شود. قسمت دیگر آن که کمپرسور نام دارد، بیرون از خانه نصب می‌شود.

در بعضی از اسپلیت‌ها، کمپرسورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قدرت پاسخ‌ گویی به بیشتر از یک پنل را هم دارند. بنابراین اگر می‌خواهید در بیشتر از یک اتاق از اسپلیت استفاده کنید، کمپرسور قدرتمندتری انتخاب کنید. پنل داخلی را در اتاق‌های دیگر هم نصب کنید و از باد خنک این کولر لذت ببرید.
ویژگی دیگر کولرهای اسپلیت دوکاره بودن آن است. به این معنی که اسپلیت‌ها قابلیت تولید باد گرم و باد خنک را دارند. بنابراین در زمستان هم می‌توان از آن استفاده کرد.

سرمایی که توسط اسپلیت ایجاد می‌شود، سرمای مطلوب‌تری در مقایسه با کولرهای گازی پنجره‌ای است. کولرهای گازی پنجره‌ای، رطوبت موجود در فضا را کامل از بین می‌برند و باعث خشکی هوای داخل اتاق می‌شوند.

۲ دلیل مهم برای خرید کولر گازی اسپلیت:

 1.  مصرف انرژی کمتر
 2. ایجاد صدای کمتر در زمان استفاده

لازم به ذکر است که این کولرها در مقایسه با کولرهای گازی پنجره‌ای، قیمت بیشتری دارند. اما به دلیل مصرف انرژی کمتر، ارزش خرید دارند. زیرا در طولانی مدت هزینه‌ی برق کمتری پرداخت می‌کنید.

توان کولر گازی

 

یکی از نکات مهم در خرید کولر گازی، بررسی اندازه‌ی فضایی است که کولر باید آن را خنک کند. اندازه‌ی توان در کولرهای گازی مضربی از هزار است و معمولا با هزار بیان می‌شود. انتخاب کولری با توان مناسب رابطه‌ی مستقیمی با اندازه‌ی فضای مورد نظرمان دارد. معیاری مهم که در میزان مصرف انرژی و میزان خنک کنندگی فضا، تاثیر چشم‌گیری دارد.

به عنوان مثال؛ انتخاب کولری کوچک با توان پایین برای اتاقی بزرگ، اشتباه است. زیرا در این شرایط کولر برای این‌که بتواند محیط را به خوبی خنک کند باید به طور مداوم کار کند. این موضوع باعث کاهش عمر کولر می‌شود و مصرف انرژی را هم بالا می‌برد. در نتیجه‌ هزینه‌ی برق بالایی باید پرداخت کنید.

علاوه بر اندازه‌ی فضا، این ۳ نکته را هم برای خرید کولر گازی با توان مناسب در نظر بگیرید:

 1. اتاقی که نورگیر است و تابش مستقیم و زیاد نور خورشید را دارد، کولری با ۱۰٪ توان بیشتر و اتاقی با تابش نور کم خورشید، کولری با تقریبا ۱۰٪ توان کمتر انتخاب کنید.
 2. اگر خانواده‌ی پر جمعیتی دارید و یا کولری برای محل کار می‌خواهید که فضایی همیشه شلوغ دارد، کولری با توان بالا انتخاب کنید.
 3. کولری که برای آشپزخانه انتخاب می‌شود، باید توان بالایی داشته باشد.

میزان مصرف انرژی در کولر گازی

رتبه بندی بهره‌وری انرژی در کولرهای گازی را با نام EER (Energy Efficiency Rating) می‌شناسند. در واقع عدد EER، میزان انرژی الکتریکی که مصرف می‌شود تا مقدار مشخصی سرما تولید کند را نشان می‌دهد. هر چه این رده‌ی انرژی بالاتر باشد، دستگاه شما برق کمتری مصرف می‌کند.

علاوه بر این، برای خرید کولر گازی مدلی را انتخاب کنید که از تکنولوژی اینورتر (Inverter) پشتیبانی کند. با وجود این قابلیت در کولر، کمپرسور دستگاه مدام روشن و خاموش نمی‌شود. بلکه هر زمان که کولر به دمای مورد نظر رسید، تنها سرعت موتور تغییر می‌کند. این موضوع باعث افزایش طول عمر کمپرسور و مصرف برق کمتر می‌شود. کولرهایی با EER بالا و تکنولوژی اینورتر، قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های فاقد این امکانات دارند. اما فراموش نکنید که این ۲ مورد باعث پرداخت هزینه‌ی برق کمتر می‌شود.

قابلیت‌های کولر گازی

خرید کولر گازی با امکانات مختلف

 • بعضی از مدل‌های کولر گازی از تنظیمات ساده‌ای برخوردارند. فقط می‌توانید دما و قرار گرفتن در حالت فن را تنظیم کنید. در مدل‌های پیشرفته‌‌ی کولرها، تنظیمات با جزئیات بیشتری انجام می‌شود. حالت‌های مختلفی برای دما و میزان سرما دارند.
 • ریموت کنترل هم یکی دیگر از امکاناتی است که در بعضی از مدل‌ها، برای کولر تولید شده‌است. هنگام خرید کولر گازی بهتر است مدلی را انتخاب کنید که دارای ریموت کنترل است. زیرا با وجود این وسیله می‌توانید کولر را از فاصله‌ی دور هم تنظیم کنید.
 • تایمر هم یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که بعضی از مدل‌های کولر گازی به آن مجهز شده‌اند. با وجود این تایمر، شما می‌توانید کولر را به نحوی تنظیم کنید که در زمان مورد نظر شما، روشن یا خاموش شود.
 • کولرهای گازی هوشمند که در سال‌های اخیر تولید شده‌اند به دلیل سیستم هوشمندی که دارند، می‌توانند به دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند متصل شده و از این طریق کولر تنظیم و کنترل شود.
 • نکته‌ی دیگر در خرید کولر گازی، بررسی میزان صدایی است که دستگاه در زمان استفاده تولید می‌کند. کولرهایی که صدای زیادی ایجاد می‌کنند، باعث از بین بردن آرامش محیط اطراف شما می‌شوند. صدای بلند دستگاه در زمان خوابِ شما هم قطعا اتفاق خوشایندی نیست. بهتر است مدلی را انتخاب کنید که صدای ایجاد شده توسط آن زیر ۵۰ دسی‌بل است.

۵ مدل از پرفروش‌ترین کولرهای گازی

در این قسمت از راهنمای خرید کولر گازی، با ۵ نمونه از پرفروش‌ترین مدل‌ها در بازار ایران آشنا شوید.

۱. کولر گازی گرین مدل GPS-H12P1T1A

خرید کولر گازی green

رده مصرف انرژیB
ظرفیت گرمایش۱۳۰۰۰
ظرفیت سرمایش۱۲۰۰۰
نوع کمپرسورروتاری
تعداد کمپرسور۱ عدد
لوازم همراهریموت کنترل
امکانات کولر گازیامکان تصفیه هوا

مشاهده قیمت و نظرات کاربران


۲. کولر گازی ایران رادیاتور مدل ICA-09CH-A

خرید کولر گازی ایران رادیاتور

رده مصرف انرژیA
نوع کمپرسورروتاری
تعداد کمپرسور۱ عدد
تعداد پنل۱ عدد
ظرفیت سرمایش و گرمایش۹۰۰۰
جهت چرخش باد۴ جهت اتوماتیک
لوازم همراهریموت کنترلی کجهز به قابلیت توربو، حالت کم مصرف، تایمر
امکانات کولرامکان تصفیه هوا

مشاهده قیمت و نظرات کاربران


۳. کولر گازی هایسنس مدل HRH-24TQ 24000

خرید کولر گازی هایسنس

رده مصرف انرژیA
ظرفیت گرمایش۲۴۷۳۷
ظرفیت سرمایش۲۴۲۲۵
لوازم همراهریموت کنترل
نوع کمپرسورروتاری
تعداد کمپرسور۱ عدد
میزان صدای پنل داخلی۴۵-۵۰
تعداد پنل۱ عدد

مشاهده قیمت و نظرات کاربران


۴. کولر گازی ال جی مدل New Titan NB246TQ 24000

خرید کولر گازی LG

رده مصرف انرژیB
نوع کمپرسورروتاری
تعداد کمپرسور۱ عدد
ظرفیت گرمایش و سرمایش۲۴۶۰۰
لوازم همراهریموت کنترل
حداقل و حداکثر دما۱۸-۳۰ درجه سانتی‌ گراد
میزان صدای پنل داخلی۳۷-۴۸
نحوه‌ی تغییر جهت باددر ۴ جهت قابل تنظیم با کنترل

مشاهده قیمت و نظرات کاربران


۵. کولر گازی تی سی ال مدل TAC-12CHSA/XA81I

خرید کولر گازی TCL

رده مصرف انرژیA
نوع کمپرسورروتاری
تعداد کمپرسور۱ عدد
ظرفیت گرمایش و سرمایش۱۲۰۰۰
میزان صدای پنل داخلی۴۰
ویژگی‌هاداشتن Sleep mode، رطوبت زدای مستقل، ضد زنگ
تعداد پنل۱ عدد
نوع برق مصرفیتک فاز

مشاهده قیمت و نظرات کاربران


جمع‌بندی

راهنمای خرید کولر گازی را با این نکته به پایان می‌بریم؛ بهتر است کولری را انتخاب کنید که جهت وزش باد در آن متغیر است و می‌توانید در هر جهت که می‌خواهید آن را تنظیم کنید. این قابلیت به انتقال باد خنک به تمام بخش‌های اتاق کمک می‌کند. امیدواریم این راهنما، به شما در انتخاب بهترین و به صرفه‌ترین کولر گازی برای محیط زیست در ایران، کمک کرده باشد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
منبع
abt
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن