سلامت جسم

مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب باید به آن‌ها توجه کنید

هنگامی که می‌خواهید یک عینک آفتابی مناسب انتخاب کنید، ظاهر و زیبایی تنها موردی نیست که باید به آن توجه کنید. مهم‌ترین دلیلی که باعث لزوم توجه شما هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب می‌شود این است که استفاده از یک عینک مناسب به شما برای جلوگیری از چین و چروک‌های کوچک گوشه چشم کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که چین و چروک‌های اطراف چشم، به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی ایجاد می‌شوند.

همچنین، شما با استفاده از عینک آفتابی مناسب، از سفیدی چشم خود در برابر آسیب محافظت می کنید و مانع تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش به چشم شما می‌شود. پس مهم است که هنگام رفتن به پارک، دریا، یا هرجای دیگر، چه هوا آفتابی باشد چه ابری، عینک آفتابی خود را همراهتان ببرید.

این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید عینک آفتابی مناسب خود را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن ظاهر زیبا، از چشم‌هایتان نیز مراقبت کند.

۱. محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV)

اشعه‌ی UV
همانطور که می‌دانید، خورشید اشعه‌ی UV منتشر می‌کند که شما نمی‌توانید آن را ببینید یا احساس کنید. این اشعه در دوزهای کم، ویتامین D را افزایش می‌دهد، اما مقدار زیاد آن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود یا به چشم شما آسیب برساند. اشعه‌ی UV بیش از حد می‌تواند باعث آب مروارید شود. همچنین می تواند شبکیه، لایه‎‌ی پشت چشم شما که به شما کمک می کند واضح بینید، را تخریب کند.

مشاهده مدل های متنوع عینک آفتابی مردانه

مدل های متنوع عینک آفتابی زنانه

هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب، قبل از اینکه حتی برچسب قیمت را بررسی کنید، توضیحات روی بسته بندی را بخوانید. آیا این عینک‌ها ۱۰۰٪ مانع تابش اشعه UVA و UVB به چشم شما می‌شوند؟ اگر نه، آن‌ها را روی قفسه بگذارید.

۲. اندازه بودن

عینک آفتابی مناسب
عینکی که کاملا اندازه‌ی صورت شما نیست به اشعه‌‌ی UV اجازه‌ی نفوذ به پوست و چشم شما را می‌دهد. در واقع، لازم نیست عینکی که انتخاب می‌کنید با مژه‌های شما برخورد کند، اما خوب است که کاملا دور چشم‌های شما را بپوشاند.

به یاد داشته باشید که هرچه پوشش آن بیشتر باشد، خورشید آسیب کمتری به چشم‌های شما وارد می‌کند. پس سعی کنید هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب، عینکی انتخاب کنید که کاملا دور چشم‌هایتان را بپوشاند.

۳. رنگ لنز اهمیت چندانی ندارد

عینک آفتابی رنگی
اگر قصد خرید یک عینک آفتابی مناسب را دارید، به یاد داشته باشید که رنگ شیشه‌های عینک فقط جنبه‌ی زیبایی دارد. فقط به این دلیل که لنز یک عینک تیره است به این معنی نیست که اشعه‌ی UV را مسدود می‌کند. بنابراین دوباره برچسب را بخوانید. در واقع، شاید لنزهای تیره زیبا به نظر برسند، اما لزوما در جلوگیری از ورود اشعه‌ی UV به چشم بهتر عمل نمی‌کنند.

مردمک شما میزان ورود نور را کنترل می‌کند. وقتی از لنزهای تیره استفاده می‌کنید، مردمک چشمتان بیشتر باز می‌شود تا نور بیشتری وارد شود. اگر درجه‌ی عینک آفتابی شما برای جلوگیری از تابش اشعه‌ی UV مجاز نیست، ممکن است حتی بیشتر به چشم خود آسیب برسانید.

۴. نوع لنز

نوع لنز عینک

چه نوع شیشه‌ای بهتر است؟ شیشه‌ی ضد ضربه؟ پلاستیکی؟ مواد پلی کربنات جدید؟ برای انتخاب عینک آفتابی مناسب، این موضوع هم سلیقه‌ای است. این که چقدر خوب می‌توانید با یک عینک ببینید بسیار اهمیت دارد.

لنزهای پولاریزه شده تشعشع‌های ساحل، برف یا بیرون آب را کاهش می‌دهند، اما جایگزین محافظت در برابر اشعه UV نمی‌شوند. وقتی نور زیادی در اطراف وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید با لنزهای پولاریزه شده بهتر ببینید، اما دیدن چیهایی مانند صفحه نمایش کامپیوتر یا تلفن‌های هوشمند را دشوارتر کنند.حرف آخر

اگر قصد خرید عینک آفتابی مناسب دارید، حواستان باشد که برچسب روی عینک را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید از چشم‌های شما در برابر اشعه‌ی UV محافظت می‌کند. خیلی از موارد دیگر مانند جنس یا رنگ لنزها اهمیت چندانی ندارند و سلیقه‌ای هستند، اما بهتر از عینکی که می‌خرید اندازه‌ی صورت شما باشد و تا حد ممکن دور چشم‌هایتان را بپوشاند.

منابع: aao, webmd

۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن