لوازم اتاق خواب

هر آنچه درباره بالش طبی و انواع مختلف آن باید بدانید (+ معرفی بهترین بالش‌های طبی)

برایتان پیش آمده که بعد از چندین ساعت خواب همچنان با خستگی و کوفتگی بدن بیدار شوید؟ یا صبح به محض بیدار شدن، دردی در قسمت‌های گردن و کمر خود احساس کنید؟ همه‌ی این موارد می‌تواند نشانه‌هایی از خواب بی‌کیفیت باشد. ما انسان‌ها حدود یک سوم از عمر خود را در خواب سپری می کنیم، بنابراین خواب خوب نقش بسیار پررنگی در سلامت جسم و روان ما دارد. عوامل مختلفی هستند که می‌توانند باعث مشکلات مربوط به خواب شوند که استفاده از لوازم خواب بی‌کیفیتی همچون بالش‌های نامرغوب نمونه‌ای از این‌هاست. بالش‌های معمولی به راحتی می‌توانند باعث آسیب به گردن و ستون فقرات شوند. از این رو بالش طبی برای حل این مشکلات راهکار بسیار خوبی است. بالشی که در راستای حفظ سلامت افراد تولید شده است. برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های این بالش‌ها و انواع مختلف آن‌ها با خرید خوب همراه شوید.

بالش طبی چیست؟

بالش‌های طبی با هدف بهبود وضعیت بدن انسان در زمان خواب تولید شده‌اند. این بالش‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که کمترین فشار ممکن به قسمت‌های مهم بدن از جمله گردن، کمر و ستون فقرات وارد شود. از این رو برای مشکلاتی مانند درد گردن، بالش طبی برای دیسک گردن و دردهای ناحیه‌ی کمری، بالش طبی برای دیسک کمر طراحی شده است که به خوبی می‌تواند باعث کاهش درد عضلانی و کمک به خوابی با کیفیت شود.

فرق بالش طبی با بالش معمولی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت بالش طبی با بالش معمولی، چگونگی قرارگیری وضعیت بدن در زمان خواب است. در طراحی بالش‌های معمولی قواعد خاصی رعایت نشده و به راحتی می‌تواند باعث به وجود آمدن آسیب‌هایی در قسمت‌های مختلف بدن مانند گردن و ستون فقرات شود.
اما بالش‌های طبی می‌توانند درمانی عالی برای کنترل دردهای عضلانی و خوابی بهتر باشند. با استفاده از این بالش‌ها سر و گردن در وضعیت صحیحی قرار گرفته و به ستون فقرات هم فشاری وارد نمی‌شود. با قرار گرفتن ستون فقرات در یک راستا فشار کمتری هم به کمر وارد شده و باعث کاهش درد در این ناحیه در افراد مبتلا به کمر درد می‌شود. به دلیل کیفیت بالای این محصول باید اشاره کرد که قیمت بالش طبی با بالش‌های معمولی تفاوت قابل توجهی دارد.انواع بالش طبی و فایده‌ی آن

بالش‌های طبی در مدل‌های مختلف برای نیازهای جسمانی متفاوتی تولید و طراحی شده‌اند. بنابراین این‌که چه نوع بالش طبی مناسب است باید با توجه به نیاز شما انتخاب شود. ۴ مدل از رایج‌ترین بالش‌های طبی موجود در بازار، بالش کانتور (contour pillow)، بالش کمری، بالش آغوشی و بالش محافظ گردن است.

۱. بالش کانتور (contour pillow)

بالش طبی مدل کانتور

در این بالش‌ها که معمولا از جنس مموری فوم هستند، محل قرارگیری سر پایین‌تر از دیگر قسمت‌های بالش بوده و قسمتی که گردن بر روی آن قرار می‌گیرد، بالاتر است. در نتیجه به خوبی از سر و گردن محافظت می‌کند و ستون فقرات در یک راستا ثابت می‌ماند.

۲. بالش کمری

بالش طبی کمری

در طراحی بالش کمری، مهره‌های ناحیه پایینی کمر مورد توجه قرار گرفته‌اند و هدف از تولید این مدل، حفاظت از ناحیه‌ی انتهای کمر است. این بالش‌ها که معمولا اندازه‌ی کوچک تا متوسط دارند، برای استفاده بر روی مبل، صندلیِ کار و ماشین مناسب است. همچنین در زمان خوابیدن به پشت در بعضی از افراد مبتلا به درد گردن استفاده از این بالش برای پر کردن گودی کمر توصیه می‌شود.

۳. بالش آغوشی

بالش طبی آغوشی

این بالش‌ها در شکل‌های مختلفی تولید شده‌اند. بالش آغوشی مدل U از جمله مدل‌هایی است که به خوبی هر دو سمت بدن را پوشش می‌دهد و یکی از راحت‌ترین بالش‌های طبی است. خانم‌های باردار برای راحتی بیشتر در زمان استراحت می‌توانند از این بالش استفاده کنند.

۴. بالش محافظ گردن

بالش طبی دور گردنی

بالش گردنی برای استفاده در حالت نشسته، در زمان سفر و درون ماشین و هواپیما بهترین انتخاب است. این بالش‌ها به خوبی از گردن، شانه‌ها و سر محافظت کرده، آن‌ها را در حالت صحیحی در زمان خواب قرار می‌دهند و از درد، آسیب و خشکی بدن جلوگیری می‌کند.

 

چگونه بالشی مناسب برای خود انتخاب کنیم؟

برای خرید بهترین بالش طبی برای خواب، اگر مشکل جسمانی و دردی در ناحیه‌ی مشخصی از مفاصل بدن ندارید، باید بالش را بر اساس نحوه‌ی خوابیدن خود انتخاب کنید. نوع خوابیدن هر شخص بر اساس عادت فردی و این‌که در چه حالتی راحت‌تر به خواب می‌روید مشخص می‌شود. به طور کلی می‌توان نوع خوابیدن افراد را به ۳ دسته تقسیم کرد:

۱. خوابیدن به پهلو

بسیاری از متخصصان حوزه‌ی ارتوپد خوابیدن به پهلو را به عنوان بهترین شیوه‌ی خوابیدن قبول دارند. در این حالت کمترین فشار به ستون فقرات وارد می‌شود. بالش‌های طبی کانتور و مموری فوم برای این دسته از افراد مناسب است.

۲. خوابیدن به پشت

برای کسانی که به پشت می‌خوابند، استفاده از بالش طبی ضروری است. برای حفاظت از گردن و سر در حالت صحیح باید از بالشی به ارتفاع ۳-۵ اینچ استفاده کرد. برای ثابت ماندن ستون فقرات و مراقبت از کمر توصیه می‌شود از یک بالش طبی مخصوص زانو هم در زمان خواب استفاده کنید.

۳. خوابیدن به روی شکم

اگرچه این شکل از خوابیدن اشتباه و آسیب‌زا است اما اگر عادت به خوابیدن به روی شکم دارید، توصیه می‌شود برای کم کردن فشار وارده به گردن از یک بالش طبی با ارتفاع کم و نازک استفاده کنید.

نحوه استفاده درست از بالش طبی

استفاده‌ی صحیح از بالش طبی

دردهای عضلانی در زمان خواب بسیار آزار دهنده بوده و بالش‌های طبی می‌توانند راه خوبی برای کاهش این دردها باشند. اما نحوه‌ی استفاده از بالش طبی مسئله‌ی مهمی است. بالش طبی برای دیسک گردن باید دقیقا در زیر سر و گردن قرار گیرد؛ در این حالت بالش به خوبی از گردن مراقبت می‌کند و فشاری به این ناحیه وارد نمی‌شود. برای کسانی که از درد گردن رنج می‌برند بدترین شیوه‌ی خوابیدن، بر روی شکم خوابیدن است. در این حالت گردن در حالت اشتباهی قرار گرفته و فشار زیادی را تحمل می‌کند. این افراد بهتر است به پهلو یا پشت بخوابند تا وضعیت سر و گردن در حالت درستی قرار گیرد. هچنین بهتر است در زمان خواب شانه‌های شما بر روی بالش قرار نگیرد تا فشار کمتری به مفاصل، ماهیچه‌ها و گردن وارد شود.بالش طبی ترکیه‌ای، آلمانی یا ایرانی؟

در سال‌های اخیر به دلیل گسترش استفاده از بالش‌های طبی در میان مردم، برندهای تولید کننده لوازم خواب مدل‌های متنوعی از این بالش را تولید کرده‌اند. در این میان بالش طبی هوشمند یکی از شناخته شده‌ترین مدل‌های این محصول است که توسط بسیاری از برندها تولید شده است. ویژگی مهم این بالشِ مموری فوم، تغییر شکل و منطبق شدن با سر و گردن شما به محض استفاده است. به این ترتیب به خوبی می‌تواند از گردن محافظت کرده و از آسیب جلوگیری می‌کند. یکی از برندهای معروف برای تولید این بالش‌ها، برن (Bern) آلمان است. بالش طبی هوشمندی که این برند طراحی کرده، از جنس مموری فوم با روکش بامبو است. از ویژگی‌های مثبت این بالش، امکان گردش جریان هوا و خنک شدن بالش در زمان استفاده است. این برند مدل‌های مختلفی از بالش‌های طبی را تولید کرده که ویژگی‌های ساختاری متفاوتی دارند، از این رو قیمت بالش طبی برن آلمان با توجه به نوع مواد استفاده شده در تولید بالش‌ها متفاوت است.

بالش طبی bern آلمان

اگر به دنبال خرید بالش طبی خارجی هستید، علاوه بر آلمان، ترکیه هم همواره در زمینه‌ی تولید لوازم خواب عملکرد موفقی داشته و بالش های طبی با کیفیتی تولید کرده است. اما نکته‌ی مهم برای خرید این بالش‌ها نام برند نیست؛ معیارهایی مانند نرمی و سختی بالش، مواد استفاده شده در تولید و اندازه‌ی بالش از مهم‌ترین نکته‌‌ها برای انتخاب است. بالش طبی نرم شاید به ظاهر انتخاب خوبی باشد اما فراموش نکنید که نرمی یا سختی بیش از اندازه باعث آسیب به گردن می‌شود و محافظت مناسبی ندارد. بالش‌هایی از جنس مموری فوم یا لاتکس از پرفروش‌ترین بالش‌ها هستند که کیفیت مطلوبی هم دارند. این بالش ها توسط برندهای ایرانی هم تولید شده‌اند. معمولا قیمت بالش طبی برای دیسک گردن و کمر در نمونه های خارجی بالاتر است اما از آن‌جایی که برندهای ایرانی هم در تولید این بالش‌ها عملکرد موفقی داشته‌اند، شما می‌توانید با در نظر گرفتن بودجه‌ی خود، بالش‌های بسیار با کیفیت ایرانی را انتخاب کنید.

معرفی بهترین بالش‌های طبی در ایران

همانطور که اشاره شد، بالش‌های طبی به دلیل ویژگی‌های درمانیِ متفاوتی که دارند، در مدل‌های مختلف و با ساختار متفاوتی طراحی و تولید شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با مدل‌های پرفروش در بازار ایران، در ادامه ۱۰ نمونه از بهترین بالش‌های طبی را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. بالشت آکسون مدل medical

بالش طبی axon

ابعاد ۱۱*۵۸*۳۸ سانتی‌متر
وزن ۲۵۰۰ گرم
جنس مموری فوم
الیاف داخلی مموری فوم
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست و ماشین لباس‌شویی، دارای قابلیت خنک کننده

مشاهده قیمت و خرید کالا


۲. بالش طبی هوشمند مدل Wave

بالش طبی هوشمند

ابعاد ۶۰*۳۱*۱۲ سانتی‌متر
وزن ۱۲۴۵ گرم
جنس مموری فوم و پلی اورتان
جنس روکش پنبه
سایر توضیحات روکش قابل شست‌وشو، پیشگیری و کاهش دهنده دردهای گردن، بهبود دهنده گردش خون در سر و گردن

مشاهده قیمت و خرید کالا


۳. بالش رکسل مدل Mpc1

بالش طبی هوشمند رکسل

ابعاد ۱۲*۴۰*۶۰ سانتی‌متر
وزن ۴۰۰۰ گرم
جنس الیاف نانوکلد
الیاف داخلی مموری فوم نانو
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست، دارای قابلیت عبور هوا و ژل خنک کننده، طول عمر بالا بدون تغییر شکل ظاهری

مشاهده قیمت و خرید کالا


۴. بالش طبی ژینورا مدل Ortho

بالش طبی ژینورا

ابعاد ۱۲*۳۵*۵۵ سانتی‌متر
وزن ۲۰۰۰ گرم
جنس رویه گردباف آنتی باکتریال
الیاف داخلی فوم مموریال
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست، پیشگیری از دیسکوپاتی و دردهای عضلانی گردن

مشاهده قیمت و خرید کالا


۵. بالش دورگردنی مدل NU-0838

بالش طبی گردنی مسافرتی

ابعاد ۳۷*۱۰*۳۵ سانتی‌متر
وزن ۱۰۰ گرم
جنس پلی استر
جنس روکش هالوفلکس
سایر توضیحات قابل شست‌وشو، ضد حساسیت، کاهش فشار روی گردن

مشاهده قیمت و خرید کالا


۶. بالش آدنیس مدل Gold_SN

بالش طبی آدنیس

ابعاد ۱۲*۳۰*۴۷ سانتی‌متر
وزن ۱۲۵۰ گرم
جنس ۱۰۰ درصد پنبه آغشته به آلوئه‌ورا
الیاف داخلی مموری فوم هوشمند با بالاترین دانسیته
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست، در اندازه‌ای مناسب برای نوجوان، ضد تعریق، ضد حساسیت و آنتی باکتریال، قابلیت گردش هوا

مشاهده قیمت و خرید کالا


۷. بالش طبی ویسکوتکس مدل سوپر ارتوپدیک

بالش طبی ویسکوتکس

ابعاد ۴۰*۱۲.۱۰*۶۰ سانتی‌متر
وزن ۱۴۵۰ گرم
جنس مموری فوم
الیاف داخلی مموری فوم
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست و ماشین لباسشویی، روکشی از جنس کتان، الیاف طبیعی بامبو، قابلیت گردش هوا

مشاهده قیمت و خرید کالا


۸. بالش طبی امسیگ مدل PL73-M

بالش طبی امسیگ

ابعاد ۱۴*۳۰*۵۰ سانتی‌متر
جنس مموری فوم
جنس روکش کتان، الیاف طبیعی
کشور مبدا برند آلمان
سایر توضیحات دارای خاصیت شکل گیری مطابق با ساختار بدن، دارای خاصیت برگشت به حالت اولیه بعد از چند ثانیه، جلوگیری از گرفتگی سر و گردن

مشاهده قیمت و خرید کالا


۹. بالش بادی دورگردنی اینتکس کد ۶۸۶۷۵

بالش طبی دور گردنی اینتکس

ابعاد ۱۰*۳۰*۳۶ سانتی‌متر
وزن ۹۰ گرم
جنس پارچه
جنس رویه جیر
سایر توضیحات ضد آب

مشاهده قیمت و خرید کالا


۱۰. بالش طبی ژینورا مدل Wave

بالش طبی ژینورا مدل wave

ابعاد ۱۳*۳۵*۵۵ سانتی‌متر
وزن ۲۰۰۰ گرم
جنس رویه گردباف آنتی باکتریال
الیاف داخلی فوم مموریال
سایر توضیحات قابل شست‌وشو با دست، جلوگیری از خستگی سر و گردن و دیسکوپاتی

مشاهده قیمت و خرید کالا


جمع‌بندی

بالش‌های طبی برای کاهش و کنترل دردهای عضلانی تاثیر بسیار زیادی دارند. اگر دچار درد گردن یا کمر درد هستید و حتی اگر هیچ مشکل جسمانی ندارید، برای داشتن خوابی با کیفیت و راحت و جلوگیری از آسیب‌های جسمانی در طولانی مدت، استفاده از این بالش‌ها امری مهم و ضروری است.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
منبع
thespinerycitymattress
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن