تجهیزات سفر

کفش کوهنوردی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر اهل کوهنوردی هستید، می‌دانید که کفش‌ها از مهم‌ترین لوازم برای این فعالیت است. در کوهنوردی، شما معمولا از مسیرهای ناهموار و سخت عبور می‌کنید و برای گذشتن از چنین مسیرهایی، داشتن کفش کوهنوردی مناسب ضروری است.

از طرفی دیگر زمانی طولانی را با این کفش‌ها سپری می‌کنید بنابراین کفش باید مناسب چنین فعالیتی باشد تا از آسیب دیدن پاها جلوگیری کند.
برای خرید یک کفش کوهنوردی مناسب تنها به ظاهر و شماره‌ی کفش توجه نکنید. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید به آن توجه کرد: راحتی، دوام و پایداری، وزن و ضدآب بودن کفش است. بنابراین برای آشنایی بیشتر با چگونگی انتخاب کفش کوهنوردی مناسب با خرید خوب همراه شوید.

کوهنوردی شما چه ویژگی‌هایی دارد؟

کفش کوهنوردی و نوع کوهنوردی
قبل از انتخاب کفش کوهنوردی مناسب، باید بدانید که کوهنوردی شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای این موضوع به سوالات زیر دقت کنید.

  • مسیر عبوری شما برای کوهنوردی چگونه است؟
  • کوله‌پشتی شما چقدر سنگین خواهد بود؟
  • مدت زمان کوهنوردی شما چقدر است؟

۱. مسیر و زمین کوهنوردی

کفش کوهنوردی در مسیر

برای زمین‌های هموار که مسیر اغلب صاف و یکنواخت است و موانع سخت و زیادی وجود ندارد، کفش کوهنوردی مناسب معمولا انعطاف پذیر است تا به پا فشار وارد نشود. کفش‌هایی سبک که راحت هستند و مانع از خستگی در طول مسیر می‌شوند. البته کفی هم می‌تواند به راحتی بیشتر این کفش‌ها کمک کند.

اما وقتی زمین ناهموار است، در مسیر سنگ‌هایی وجود دارد و گاهی زمین کج و شیب‌دار است یا مسیرهای سخت کوهستانی، کفشی را باید انتخاب کرد که زیره کفش سفت است تا باعث ثبات بیشتر پاها شود. زیره‌ی ضخیم‌ و محکم باعث دوام بیشتر کفش می‌شود اما باید توجه کرد که کفش سنگین‌تر هم می‌‌شود.

مشاهده قیمت و خرید کفش کوهنوردی

گاهی لازم است با توجه به شرایط آب و هواییِ محیطی که قصد رفتن به آن را داریم، نوعی از کفش را انتخاب کنیم که ضدآب است. کفش کوهنوردی ضدآب معمولا از پارچه‌های گورتکس (Gore Tex) تهیه شده که از نفوذ آب و رطوبت به داخل کفش جلوگیری می‌کند و قابلیت تنفس خوبی دارد.

۲. وزن کوله‌پشتی همراه

کوله‌پشتی و کفش کوهنوردی

از آنجایی که در زمان کوهنوردی معمولا یک کوله‌پشتی از لوازم ضروری به همراه خود داریم، وزن این کوله‌پشتی هم در انتخاب کفش کوهنوردی تاثیر دارد. اما سعی کنید کوله‌پشتی خود را خیلی سنگین نکنید و لوازم زیادی به همراه خود نبرید. فقط تعدادی لوازم ضروری برای کوهنوردی کافی است.

وقتی کوله‌پشتی سبک است و مسیری که می‌‌خواهید بروید، هموار است، بنابراین می‌توانید از کفش کوهنوردی سبک و انعطاف‌پذیر استفاده کنید.

اما در صورتیکه برنامه‌ی شما برای کوهنوردی طولانی است و بیشتر از یک روز زمان لازم دارد، پس احتمالا شما به همراه خود لوازم بیشتری مانند چادر، غذای بیشتر و لوازم ضروری بیشتری خواهید داشت. در این شرایط انتخاب کفش سبک و انعطاف پذیر اشتباه است. شما باید کفشی محکم‌تر و با دوام‌تر انتخاب کنید تا باعث ثبات پاهای شما شود و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.

۳. طول مسیر و مدت زمان کوهنوردی

وقتی طول مسیر و مدت زمان کوهنوردی شما زیاد و طولانی است، قطعا لوازم بیشتری به همراه خود دارید. پس فشار بیشتری را باید تحمل کنید. از طرفی دیگر، وقتی مسیر طولانی است، کفش نامناسب و معمولی باعث آسیب رساندن به پاهای شما می‌‌شود. بنابراین با وجود مسافت طولانی و کوله‌پشتی سنگین، کفش کوهنوردی سبک انتخاب نکنید. باید کفشی محکم، با دوام و ساق بلند یا متوسط با زیره کفش سفت انتخاب کنید.

انواع کفش‌های کوهنوردی

انواع کفش کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی براساس ظاهر و جنس و دیگر ویژگی‌ها انواع مختلفی دارند که برای انواع مختلفی از کوهنوردی طراحی شده‌اند.

۱. کفش کوهپیمایی سبک

این نوع کفش، سبک و انعطاف‌پذیر است. برای مسیرهایی که خیلی طولانی نیستند و کوهنوردی‌های یک روزه، در زمین‌های هموار و یکنواخت مناسب هستند. این کفش ها معمولا ساق کوتاه و شبیه کفش‌های دویدن هستند.

۲. کفش کوهنوردی

این کفش‌ها محکم و با دوام، مناسب مسیرها و زمین‌های ناهموار و دارای سنگ و تپه هستند. وزن این کفش‌ها به‌خاطر جنس و زیره سفت، سنگین است.

۳. کفش کوهنوردی سنگین

این کفش‌ها مناسب انواع مختلفی از مسیرها و زمین‌های ناهموار و سخت و کوهستانی هستند. اگر تصمیم به کوهنوردی چند روزه و طولانی دارید، این کفش مناسب است. بخاطر زیره سفت و دوام بالای آن مناسب هرگونه شرایطی است. این نوع از کفش ساق بلند هستند تا به خوبی در شرایط سخت و مسیرهای پر از سنگ و صخره از پا و مچ پا محافظت کند و باعث ثبات پا شود.

اندازه‌ی ساق کفش کوهنوردی

اندازه‌ی ساق کفش کوهنوردی

یکی دیگر از ویژگی‌های کفش‌های کوهنوردی، تفاوت در اندازه‌ی ساق کفش است. متوسط یا بلند بودن ساق کفش از مچ پا محافظت و نگه‌داری می‌کند.

ساق کوتاه یا بدون ساق

کفش‌هایی سبک که شبیه کفش دویدن است. این نوع کفش مناسب کوهپیمایی‌های سبک و یک روزه است. مچ پا در این نوع کفش آزاد است. به همین دلیل مناسب پوشیدن در مسیرهای ناهموار و سخت نیست چون منجر به آسیب دیدگی می‌شود.

ساق متوسط

کفش کوهنوردی با اندازه‌ی ساق متوسط محافظت بیشتری از مچ پا دارد. این نوع کفش مناسب مسیرهای ناهموار است و از پا در مقابل موانع محافظت می‌کند.

ساق بلند

یک کفش عالی برای انواع کوهنوردی‌ها است. به خوبی از پا و مچ پا محافظت می‌کند. بهترین انتخاب برای کوهنوردی در زمین‌ها و مسیرهای سخت و کوهستانی است.

۵ نکته‌ی مهم برای انتخاب اندازه‌ی درست کفش کوهنوردی

اندازه‌ی کفش کوهنوردی

 

کفش کوهنوردی باید مناسب و اندازه باشد. اندازه‌ی کفش به گونه‌ای است که به انگشتان پا در داخل کفش فشار وارد نشود و پا احساس راحتی کند.

  1. سعی کنید کفش را در پایان روز بخرید، زیرا پای انسان معمولا در غروب ورم دارد و در بزرگترین اندازه‌ی خود است. در این زمان می‌توانید کفشی با اندازه‌ی درست انتخاب کنید.
  2. در هنگام انتخاب کفش، جورابی را که در زمان کوهنوردی به پا دارید، بپوشید تا در انتخاب اندازه‌ی درست به شما کمک کند. جوراب مناسب کوهنوردی ضخیم است.
  3. کفش را در هنکام خرید بدون کفی هم امتحان کنید. در این شرایط باید پای شما به اندازه‌ی یک بند انگشت از انتهای کفش فاصله داشته باشد.
  4. لازم است که در هنگام خرید، در فروشگاه کمی با کفش راه بروید. سطحی شیب‌دار یا پله پیدا کنید و روی آن قدم بردارید تا بتوانید متوجه راحتی کفش شوید.
  5. هرگز کفش کوهنوردی جدید را برای اولین بار در یک کوهنوردی سنگین نپوشید. باید قبل از آن در مسافت‌های کوتاه‌تر و هموارتر، چند دفعه امتحان کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا خیالتان از کیفیت و مناسب بودن کفش راحت شود.

۵ مدل از پرفروش‌ترین‌ کفش‌های کوهنوردی در بازار

در بازار کفش‌های کوهنوردی از تنوع بالایی برخوردارند که در این بخش به چند نوع از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. کفش کوهنوردی نسیم مدل بارسلون

کفش کوهنوردی نسیم

این کفش تولید ایران است. جنس این کفش ترکیبی از چرم مصنوعی و پارچه‌ی جیر است. کفی طبی کفش قابلیت ارتجاعی و گردش هوا دارد. کفشی مقاوم در برابر سایش و با قابلیت گردش هوا است. زیره‌ی کفش هم قابلیت ارتجاعی دارد و باعث کاهش فشار وارده به پا می‌شود.

مشاهده قیمت و خرید

۲. کفش کوهنوردی سنگام مدل SANG-HN

کفش کوهنوردی سنگام

کفشی ساخت ایران که جنس آن چرم مصنوعی است. کفی قابل تعویض دارد. زیره‌ی کفش آج‌ دار و مقاوم در برابر سایش است. از ویژگی‌های تخصصی کفش میتوان به کاهش فشارهای وارده اشاره کرد.

مشاهده قیمت و خرید

۳. کفش کوهنوردی هامتو مدل ۲۱۰۴۷۳A-2

کفش کوهنوردی هامتو

جنس کفش چرم مصنوعی است. کفی طبی و با قابلیت ارتجاغی دارد. زیره‌ی کفش آج دار و مقاوم در برابر سایش است و باعث کاهش فشار وارده به پا می‌شود. کفشی بسیار عالی برای کوهنوردی که ضد آب است.

مشاهده قیمت و خرید

۴. کفش کوهنوردی هامتو مدل ۲۱۰۵۰۰B-1

کفش کوهنوردی زنانه

جنس کفش پارچه و جنس زیره‌ی کفش اتیلن وینیل استات (EVA) است. کفی طبی و با قابلیت ارتجاعی دارد. زیره‌ی کفش مقاوم در برابر سایش و باعث کاهش فشار وارده به پا می‌شود. این مدل قابلیت گردش هوا هم دارد و ضد آب است.

مشاهده قیمت و خرید

۵. کفش کوهنوردی ماونتین پرو مدل HM1014-1

کفش کوهنوردی پرو

جنس کفش چرم مصنوعی است و کفی با قابلیت ارتجاعی دارد. این کفش ضدآۤ است و قابلیت گردش هوا دارد. زیره‌ی کفش آج دار و مقاوم در برابر سایش است.

مشاهده قیمت و خرید

جمع‌بندی

کفش کوهنوردی را با توجه به مسیری که می‌خواهیم عبور کنیم، مقدار لوازم همراه خود و مدت زمان کوهنوردی انتخاب می‌کنیم. کفش مناسب از ضروری‌ترین تجهیزات است و انتخاب درست کفش از آسیب‌های احتمالی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

منابع: salomon . active

۵/۵ - (۴ امتیاز)
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن