سرو و پذیرایی

چگونه یک موکاپات مناسب بخریم؟

موکاپات ابزاری عالی برای داشتن یک فنجان اسپرسو با عطر و طعم فوق‌العاده است. امروزه در آشپزخانه‌ی طرفداران قهوه معمولا یک موکاپات می‌بینیم. این وسیله که یک قهوه جوش اجاقی و روگازی است، در سال ۱۹۳۳ در ایتالیا توسط لوئیجی د پونتی برای شرکت ایتالیایی آلفانسو بیالتی به ثبت رسید و به این صورت برند بیالتی محبوب‌ترین برند موکاپات شناخته شده‌است. موکاپات‌ها امروزه در طرح‌ها و رنگ‌های جذاب و متفاوتی در سراسر جهان به فروش می‌رسد. با این نوع از قهوه جوش می‌توان قهوه اسپرسو خیلی خوب آماده کرد. البته اسپرسویی که موکاپات به شما می‌دهد کمی با اسپرسوی دستگاه‌های اسپرسوساز متفاوت است. شما با موکاپات قهوه با فوم خامه‌ای نخواهید داشت اما با این حال، همچنان یک قهوه اسپرسو با کیفیت دارید.

نحوه‌ی کار موکاپات‌

اجزا موکاپات
موکاپات از سه بخش اصلی تشکیل شده‌است. مخزن پایینی که آب را در آن می‌ریزید، سبد قهوه که با قهوه‌ی آسیاب شده پر می‌شود و مخزن بالایی که عصاره‌ی قهوه وارد آن می‌شود.

برای استفاده از موکاپات

۱. محفظه‌ی بالایی موکاپات را جدا کرده، سبد قهوه را بر می‌داریم و مخزن پایینی را با آب پر می‌کنیم. فقط دقت کنید که مقدار آب باید تا زیر سوپاپ اطمینان ریخته شود. بهتر است از آب گرم و نه آب جوش استفاده کنید.

آب در موکاپات

۲. سبد قهوه را روی مخزن آب می‌گذاریم و آن را با قهوه‌ی آسیاب شده پر می‌کنیم. قهوه در سبد باید به اندازه‌ای ریخته شود که آن را کامل پر کند و هم‌سطح با لبه‌های سبد شود و سطح آن را به آرامی صاف می‌کنیم. نیازی به فشردن قهوه به درون سبد نیست.

پودر قهوه در سبد موکاپات

۳. محفظه‌ی بالایی را بر روی سبد گذاشته و آن را می‌بندیم. دقت کنید که محکم شود و کاملا صاف قرار گیرد.۴. موکاپات را بر روی شعله‌ی متوسط یا کوچکتر از موکاپات قرار داده و منتظر می‌مانیم تا آب در مخزن پایینی به جوش بیاید. سپس عصاره‌ی قهوه وارد مخزن بالایی می‌شود. وقتی این مخزن کامل پر شد، قهوه را در فنجان ریخته و نوش‌جان کنید.

قهوه‌ی آماده شده در موکاپات

راهنمای خرید موکاپات

جنس موکاپات
برای خرید موکاپات باید به جنس بدنه‌ی آن، نوع موکاپات و اندازه‌ی آن توجه کرد.

۱. آلومینیوم یا استیل

جنس بدنه‌ی موکاپات‌ها در دو نوع هستند: آلومینیوم و استیل. هردو مناسب دم کردن قهوه هستند اما ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی دارند.

آلومینیوم

زمانی که برای اولین بار موکاپات ساخته شد، جنس بدنه‌ی آن آلومینیوم بود. آلومینیوم فلزی است که قابلیت شکل پذیری آسان‌تری دارد. وزن آن سبک‌تر است و در مقایسه با استیل ارزان‌‌تر است.
اما این فلز عیب‌هایی هم دارد. آلومینیوم فلزی تقریبا متخلخل است یعنی روی سطح آن سوراخ‌های خیلی ریزی دارد. وجود این سوراخ‌ها باعث می‌‌شود ذرات قهوه و چربی به مرور زمان وارد آن‌ها شود. برای شست‌وشوی موکاپات آلومینیومی نباید از مایع‌های شوینده یا اسکاچ زبر استفاده کرد زیرا باعث خراشیدن قطعه‌های ریز آلومینیوم شده و در نتیجه قهوه طعم فلز می‌گیرد. بنابراین باید فقط با آب گرم و پارچه‌ی نرم آن را شست. ضعف دیگر آلومینیوم به عنوان فلز این است که وقتی در معرض اسید و اکسیژن (قهوه و فشار هوا) قرار می‌گیرد، به مرور زمان پوسیده می‌‌شود مخصوصا اگر بعد از شست‌وشو به خوبی خشک نشود. به همین دلیل طول عمر موکاپات آلومینیومی کمتر است.

استیل

استیل برخلاف آلومینیوم بخاطر داشتن کروم، متخلخل نیست. در نتیجه پاک کردن موکاپات استیل راحت‌تر است و باعث تغییر طعم قهوه نمی‌شود. استیل خاصیت خورندگی ندارد بنابراین این فلز سخت، محکم و ضدزنگ، در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم‌تر است و طول عمر زیادی دارد. البته می‌توان گفت به همین دلایل است که این نوع موکاپات گران‌تر از نوع آلومینیومی است.

۲. برقی یا روگازی

موکاپات‌ها در دو نوع برقی و روگازی موجود هستند.
یکی از نکاتی که هنگام تهیه‌ی قهوه با موکاپات باید به آن دقت کرد، توجه به میزان حرارت گاز است. موکاپات‌های برقی دارای قابلیت تنظیم خودکار دما هستند. بنابراین اگر از مدل برقی آن استفاده می‌کنید، برای داشتن یک قهوه‌ی عالی تنها کاری که باید انجام دهید، انتخاب قهوه‌ی تازه و به اندازه آسیاب شده، است. تفاوت مهم دیگر موکاپات برقی و روگازی این است که مدل برقی گران‌تر است.

مشاهده قیمت و خرید انواع موکاپات

۳. ظرفیت موکاپات

اندازه موکاپاتهربار قصد دارید چند فنجان قهوه آماده کنید؟

موکاپات‌ها در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند که شما باید بر اساس نیاز خود انتخاب کنید. اگر تنها زندگی می‌کنید احتمالا موکاپات یک نفره مناسب شما است. اما اگر در هر نوبت درست کردن قهوه معمولا به تعداد بیشتری قهوه سرو می‌کنید، پس موکاپات چند نفره بخرید.

ظرفیت موکاپات‌ها را با کاپ (فنجان) نام می‌برند و موکاپات‌های یک نفره را ۱کاپ، سه نفره را ۳کاپ و به همین ترتیب بقیه‌ی اندازه‌ها را نام گذاری می‌کنند. البته در قهوه‌ اسپرسوی موکاپات، منظور از کاپ یک فنجان بزرگ نیست و مقدار سرو در هر کاپ، ۱شات است.

نکته‌ی مهم این است که سعی کنید موکاپات را بر اساس ظرفیت آن استفاده کنید. بهتر است از موکاپات ۳کاپ یا اندازه‌های بزرگتر برای تهیه‌ی تعداد کمتر قهوه استفاده نکنید. زیرا این کار تاثیر بدی بر طعم، بافت و میزان کافئین قهوه می‌گذارد.

مینی‌پرسو ساده‌تر از موکاپات

مینی‌پرسو و موکاپات

دستگاه مینی‌پرسو، یک دستگاه سبک و قابل حمل است. شما می‌توانید این دستگاه را همه‌جا به همراه خود داشته باشید و بدون نیاز به برق یا حرارت، به راحتی یک فنجان اسپرسو با لایه‌ای از خامه بر روی آن داشته باشید.

برای استفاده از این وسیله، سبد قهوه و مخزن آب را جدا می‌کنیم. سبد قهوه را با پودر قهوه‌ی اسپرسویی که به اندازه آسیاب شده پر می‌کنیم. در مخزن آب، آب جوش می‌ریزیم. مخزن‌ها را در جای خود در دستگاه قرار می‌دهیم. پیستون را از حالت قفل به حالت پمپ تغییر می‌دهیم. دستگاه را بالای یک فنجان نگه می‌داریم و پمپ زا فشار می‌دهیم. بعد از چند پمپ قهوه آماده است و به داخل فنجان ریخته می‌شود. این کار را تا زمانی ادامه می‌دهیم که دیگر قهوه‌ای از دستگاه خارج نشود.

مینی‌پرسو به‌جای موکاپات

مینی‌پرسو به باتری یا هیچ‌گونه جریان الکتریکی نیاز ندارد؛ فقط آب جوش و قهوه‌ی به اندازه آسیاب شده.

برخلاف موکاپات، استفاده از این دستگاه ساده‌تر است و قهوه‌ی نهایی مانند اسپرسو دستگاه‌های اسپرسوساز، لایه‌ای از کرم یا خامه دارد.

 

خرید مینی پرسو

جمع‌ بندی

دانه قهوه برای موکاپات
موکاپات‌ها ابزار فوق‌العاده ای برای داشتن یک فنجان قهوه هستند. ممکن است در ابتدا استفاده کردن از این وسیله برای شما کمی مشکل باشد اما بعد از مدتی استفاده‌ی آن آسان شده و لذت می‌برید. با داشتن یک موکاپات می‌توانید قهوه‌های مختلفی از جمله امریکانو، لاته و کاپوچینو که پایه‌ی همه‌ی این‌ها قهوه‌ی اسپرسو است، تهیه کنید. فراموش نکنید که فقط ابزار نیست که بر کیفیت قهوه موثر است، نکته‌ی بسیار مهم نوع قهوه‌ای است که استفاده می‌کنید. میزان آسیاب شدن قهوه و تازگی قهوه بر روی کیفیت قهوه موثر است و در نهایت نحوه‌ی دم کردن قهوه با ابزار مربوطه است.

منابع: javapresse . fullcoffeeroast . homegrounds

۵/۵ - (۶ امتیاز)
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن