سلامت جسمسلامت و زیبایی

درمان ریزش مو در خانه؛ موثرترین روش های جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو ازجمله مشکلات شایع بین آقایان و خانم‌ها محسوب می‌شود که به سختی می‌توان درمان قطعی برای آن پیدا کرد. همانطور که حتما می‌دانید این مشکل بسته به سیستم فیزیکی هر شخص، می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و درمان ریزش مو، نیاز به آگاهی کامل نسبت به شرایط خاص بدن هر شخص دارد. اگر شما هم دچار این مشکل هستید و به دنبال بهترین روش جلوگیری از ریزش مو و روش‌های خانگی آن می‌گردید، این مطلب برای شما نوشته شده است، پس با ما همراه باشید.

علائم ریزش موی شدید

به صورت متوسط در هر شبانه روز، بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو را از دست می‌دهیم. این میزان موی ریخته شده با تارموی جدید جایگزین می‌شود و این موضوع نیز باعث می‌شود تا تراکم اصلی مو تغییری نکند. درصورتی که میزان موهای ریخته شده، از موهای جایگزین شده بیشتر باشد، فرد دچار ریزش مو شده است. پس توجه داشته باشید ریزش مو برای همه افراد اتفاق می‌افتد، شما باید توجه کنید میزان تراکم موهایتان تغییری نکند.

بهتر است به ریزش موهایتان توجه داشته باشید، و از همان ابتدا که تراکم موهایتان کاهش پیداکرد، برای درمان ریزش مو اقدام کنید. بدین ترتیب می‌توانید راحت‌تر دوره درمانتان را تکمیل کنید و به نتیجه برسید.

ازجمله علائم و نشانه‌های ریزش موی شدید می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد:
۱- از دست رفتن موها هنگام شانه کردن؛
۲- ریختن مو روی بالشت بعد از خواب؛
۳- قرارگرفتن مقدار بسیارزیادی مو در موگیر حمام.

درمان ریزش مو در منزل

باتوجه به این علائم لازم است به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم دراین باره صورت گیرد و مراحل درمانی را طی کنید. برای این که از علت اصلی ریزش موی شدید آگاهی پیداکنید، بهتراست یک چکاپ بدهید. گاهی ممکن است علت اصلی ریزش مو مربوط به استرس و اضطراب باشد، که باید روش‌های دیگری را برای درمان امتحان کنید مثلا می‌توانید از ورزش یوگا استفاده کنید. یوگا تا حد بسیار زیادی استرس را از بین می‌برد و باعث تقویت و رویش موهایتان خواهد شد.

گاهی مواقع علت ریزش مو شدید، تغذیه نادرست و رسیدگی کم به موها باشد. تغذیه سالم و کافی و مراقبت از موها معمولا موثرترین روش‌های جلوگیری از ریز مو هستند که در خانه و با صرف کمی وقت و حوصله می‌توانید انجامشان دهید.


پوست شما هم نیاز به مراقبت دارد، بنابراین توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید: ۱۰ کرم ضد آفتاب پرفروش تابستان ۲۰۲۰؛ توصیه‌هایی برای خرید و مقایسه


توصیه‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو

روش های جلوگیری از ریزش مو در خانه بسیار ساده هستند و می‌توانید با انجام آنها، به راحتی از این مشکل عذاب ‌آور و ناراحت کننده جلوگیری کنید.

موهایتان را هر روز با شامپو نشویید

دقت کنید شامپو سبب تمیز و پاکیزه شدن موها می‌شود. اما باید بدانید استفاده بیش از اندازه از آن، سبب می‌شود تا موهایتان خشک و شکننده شود. بهتر است هفته‌ای دو و یا سه بار موهایتان را با شامپو بشویید تا از ریزش مو جلوگیری کنید.

از ماسک مو استفاده کنید

برای تقویت موهایتان به دنبال ماسک موهای طبیعی باشید. هنگامی که برای خرید ماسک به بازار می‌روید، با نمونه‌های متنوعی از آن روبه رو می‌شوید بنابراین به این نکته دقت کنید که باید ماسک مویی را خریداری کنید که تنها چربی‌های اضافی مو را از بین ببرد؛ اگر مواد سازنده ماسک قوی‌تر از حد نرمال باشند، چربی‌های طبیعی مو را هم از بین می‌برند و این موضوع تاثیر بسزایی روی ریزش موهایتان خواهد داشت.

ماسک مو

کمتر از محصولات شیمیایی استفاده کنید

استفاده غلط یا زیاد از محصولات شیمیایی تاثیرات مخربی را روی موهایتان خواهد داشت. بسیاری از خانم‌های جوان سالانه چندین بار برای رنگ کردن موهای خود اقدام می‌کنند. باید بدانید این کار ساختمان مو را به کلی تخریب خواهد کرد و عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.
اگر به رنگ مو علاقه دارید، برای جلوگیری از ریش مو در اثر آن می‌توانید از نمونه‌های گیاهی آن استفاده کنید. بعد از هربار رنگ مو، با کمک ماسک و سایر مواد مشابه موهایتان را تقویت کنید.

مواد غذایی مغذی مصرف کنید

برای حفظ سلامتی بدن لازم است میوه‌ها و مواد مغذی به اندازه کافی مصرف شود. برای حفظ درمان ریزش مو نیز لازم است به سراغ موادغذایی بروید که ویتامین و موادمعدنی لازم را به آن برساند. ازجمله این موادغذایی می‌توان به پروتئین، امگا۳، سبزیجات، ماهی، لوبیا و… اشاره کرد.

برای خشک کردن موها از سشوار استفاده نکنید

زمانی که شما برای خشک کردن موها از سشوار و یا سایر دستگاه‌های مشابه استفاده می‌کنید، درواقع به پروتئین مو آسیب وارد می‌کنید. حرارت تاثیرات بسیارمخربی روی ساختمان مو دارد؛ پس لازم است پس از شستشوی سر اجازه دهید تا موها به راحتی و بدون حرارت اضافی خشک شوند.

اگر هم می‌خواهید موهایتان را فر کنید و یا حالت دهید، بهتراست از دستگاه‌های مرغوب دراین زمینه استفاده کنید. به هیچ عنوان دمای زیاد آن را روی موهایتان نگه ندارید، هر ده ثانیه آن را جابه جا کنید. شما می‌توانید قبل از سشوار کشی، از اسپری‌های مقاوم در برابر دما استفاده کنید تا میزان آسیب به موها را به حداقل برسانید.

فر کننده مو

موهایتان را هرچند وقت یکبار کوتاه کنید

اگر می‌خواهید موهای سالمی داشته باشید، بهتراست هر سه ماه یکبار به اندازه یک بند انگشت از انتهای مو کوتاه کنید. این کار باعث می‌شود تا موها به هیچ عنوان دچار موخوره نشوند و درنهایت موهای پرپشتی داشته باشید. اگر نمی‌خواهید هزینه اضافی را برای آرایشگاه صرف کنید، می‌توانید خودتان با یک قیچی تنها تارهای موی موخوره دار را کوتاه کنید.

مدل موهای راحتی انتخاب کنید

بسیاری از خانم‌های جوان امروز مدل‌های جذابی را روی موهای خود پیاده سازی می‌کنند، بسیاری از این مدل‌ها فشار بسیار زیادی را به ساختمان مو وارد می‌کند این موضوع باعث ریزش شدید موها می‌شود.
دقت کنید اگر می‌خواهید موهایتان را با گیره ببندید به هیچ عنوان از گیره‌های فلزی استفاده نکنید، این گیره‌ها می‌توانند آسیب‌های بسیار زیادی را به مو وارد کنند.

مرتب موهایتان را شانه کنید

برای این که موهایتان ظاهر جذاب و مرتبی داشته باشد، لازم است هرروز آنها را شانه کنید. البته برای انتخاب شانه نیز باید دقت کافی داشته باشید زیرا در بسیاری از موارد، انتخاب شانه اشتباه می‌تواند سبب ریزش مو شود.

البته به هیچ عنوان لازم نیست روزی چندبار موهایتان را شانه کنید، زیرا این کار نیز می‌تواند فولیکول‌های مو را دچار آسیب کند.

درمان ریزش مو در خانه با روش‌های ساده و ارزان

درمان ریزش مو در خانه

ریزش مو پدیده شایعی است که در هر سنی و برای هر زن و مردی می‌تواند اتفاق بیفتد. تا این بخش مطلب به شما گفتیم که چگونه می‌توانید با چند اقدام ساده از ریزش مو شدید جلوگیری کنید. حال چند روش درمان خانگی مناسب و بی خطر را برای درمان ریزش مو ربه شما معرفی می‌کنیم؛ اما قبل از آن لازم است بدانید از آنجایی که اکثر روش‌های خانگی درمان ریزش مو گیاهی هستند، برای اثر بخشی آنها با ممارست و صبوری داشته باشید چون روش‌های گیاهی بر خلاف مواد شیمیایی برای زمان بیشتری برای موثر بودن نیاز دارند، پس زود خسته و ناامید نشوید.

ماساژ پوست سر

یکی از راه‌های درمان ریزش موی شدید، این است که پوست سر را به خوبی ماساژ دهید. این کار را می‌توانید هنگامی که موهایتان را شامپو می‌زنید، انجام دهید. ماساژ سر گردش خون در سر را بهبود می‌دهد و هم چنین سبب افزایش رشد موها خواهد شد.

استفاده از روغن‌های طبیعی

یکی از راه‌های درمان ریزش مو که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماساژ روغن‌های طبیعی روی موهاست. بهترین روغن‌های طبیعی برای تقویت و درمان ریزش مو، روغن زیتون، نارگیل، جوجوبا و بادام هستند. البته دقت کنید باید روغن خالص و طبیعی را خریداری کنید تا تاثیرات مثبت آن را روی تقویت موهایتان ببینید.

ماسک تخم مرغ

اساسا ساختمان مو از پروتئین ساخته شده‌است و شما می‌توانید با استفاده از تخم مرغ میزان پروتئین آن را به بالاترین سطح خود برسانید. شما می‌توانید یک ماسک مقوی با کمک تخم مرغ درست کنید، به این صورت که می‌توانید مقداری تخم مرغ را با کمی روغن زیتون مخلوط کنید و روی موها بمالید، بعد ده دقیقه صبر کنید و درنهایت موهایتان را با کمک نرم کننده بشویید.

سرکه سیب

گاهی ممکن است علت ریزش موی شدید، فولیکول‌های بسته پوست باشد. زمانی که چربی مناسب به فولیکول‌های پوست نرسد، مسدود می‌شوند و درنهایت سبب ریزش شدید مو خواهد شد. شما می‌توانید برای بازکردن منافذ پوست از ترکیب سرکه سیب و آب استفاده کنید. ماساژ این ترکیب روی پوست سر به درمان ریزش مو کمک می‌کند.

سیر

دقت کنید می‌توانید برای درمان ریزش مو در قسمت‌هایی از سر که به کلی موهای خود را از دست داده است، از ژل سیر استفاده کنید. سیر موجب رشد مجدد موها و تقویت موهای سایر قیمت‌های سر می‌شود. شما می‌توانید با کمک سیر تا حد بسیار زیادی از ریزش مو جلوگیری کنید.

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان پوست سر را تحریک می‌کند و از خشک شدن بیش ازاندازه آن جلوگیری می‌کند. برای درمان ریزش مو، مقداری ریشه شیرین بیان را به سرخود بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند و بعد بشویید. این کار را هفته‌ای چندبار انجام دهید تا نتیجه شگفت انگیز آن را ببینید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک درمان خانگی موثر برای ریزش مو است. شما می‌توانید با کمک آلوئه ورا بخش‌های آسیب دیده پوست سر را ترمیم کنید و ساختمان موهایتان را تقویت کنید. آلوئه ورا می‌تواند چربی‌های روی پوست سر را از بین ببرد و این کار به رویش جدید موها بیشتر کمک می‌کند.

برای این کار می‌توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید و یا این که شامپوی آلوئه ورا را خریداری کنید.

حنا

حنا نوعی از رنگ موی طبیعی است که می توانید با کمک آن، ریشه موهایتان را تقویت کنید. برای این کار می‌توانید حنا را با سایر مواد مغذی مانند روغن‌های طبیعی مخلوط کنید و روی سر بمالید.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به درمان ریزش مو کمک بسیاری کند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای یکی از این رژیم‌های‌غذایی است که میزان ریزش مو را به حداقل ممکن می‌رساند. شما می‌توانید هفته‌ای سه روز از این رژیم غذایی سبزیجات استفاده کنید و نتایج رضایت بخش آن را ببینید.

اگر از این روش‌های درمان خانگی جواب نگرفتید، می‌توانید به دنبال راه های پزشکی باشید. ازجمله این روش‌ها می‌توان به لیزردرمانی ، پلاسمای غنی از پلاکت،فنیل افرین و… اشاره کرد.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
خرید کادوی تولد خرید کادوی تولد

تحریریه خرید خوب

ما در تحریریه خرید خوب سعی می‌کنیم با نوشتن مقاله‌های مختلف در دسته راهنمای خرید، کاربران را در رسیدن به بهترین کالا برای خرید، همراهی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن