لوازم خانگی برقی

آنچه که برای خرید ماشین لباسشویی مناسب باید بدانیم

ماشین لباسشویی معمولا جزو یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی‌ها است. امروزه این دستگاه در مدل‌های مختلف با امکانات بسیار متفاوتی در بازار موجود است که انتخاب را سخت می‌کند. اگر تصمیم به خرید ماشین لباسشویی دارید، بنابراین با خرید خوب همراه شوید. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم شما را برای یک خرید خوب راهنمایی کنیم.

۱. انواع ماشین لباسشویی

در زمان خرید ماشین لباسشویی معمولا مدل‌های زیر را در بازار می‌بینیم.

 •  ماشین لباسشویی درب از بالا

خرید ماشین لباسشویی درب از بالا

در این مدل، همانطور که از اسم آن پیدا است، درب در قسمت بالای دستگاه قرار دارد. نحوه‌ی شست‌وشو در این دستگاه به این صورت است که با چرخش همزن، سبد درون دستگاه می‌چرخد و باعث شست‌وشوی لباس‌ها می‌شود. ماشین لباسشویی درب از بالا در مقایسه با مدل‌های دیگر، قیمت مناسب‌تر و گنجایش بیشتری دارد.

 •  ماشین لباسشویی درب از جلو

خرید ماشین لباسشویی درب از جلو

این مدل که درب آن در قسمت جلو قرار دارد، حدود دو سوم آب کمتری نسبت به مدل درب از بالا مصرف می‌کند. ماشین لباسشویی درب از جلو، میزان مصرف انرژی مناسب‌تری دارد اما معمولا قیمت بالاتری دارد.

 •  ماشین لباسشوی دو قلو

اگر فضای بزرگی ندارید، پس این مدل برای خرید ماشین لباسشویی مناسب شما است. این دستگاه عمل شست‌وشو و خشک کردن لباس را با هم انجام می‌دهد. به عبارتی دو دستگاه در یک دستگاه قرار دارد.

۲. امکانات ماشین لباسشویی

امروزه ماشین لباسشویی‌های موجود در بازار برخلاف گذشته به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت‌های خیلی خوبی دارند. میزان مصرف انرژی و آب در آن‌ها کمتر است. قابلیت شست‌وشوی سریع دارند که به کمک آن روند شست‌وشو با سرعت بالایی می‌تواند انجام شود. در این بخش تعدادی از امکانات و تکنولوژی‌های جدید را برای شما آورده ایم. بهتر است قبل از خرید ماشین لباسشویی با آن‌ها آشنا شوید.

 • سنسور سیستم خشک‌کن

در واقع این ویژگی به دستگاه کمک می‌کند تا میزان رطوبت باقیمانده بر روی لباس را بررسی کند و بر این اساس زمان لازم برای خشک کردن لباس را تنظیم کند.

 •  قابلیت بخارشوی

این قابلیت باعث تمیزی بیشتر و از بین بردن چروک‌ها و بوی بد لباس می‌شود. در زمان خرید ماشین لباسشویی دقت کنید که تمام دستگاه‌ها این قابلیت را ندارند.

 •  ماشین لباسشویی هوشمند

دستگاه‌‌های هوشمند که قابلیت اتصال به wifi را دارند، این امکان را به شما می‌دهند که با گوشی موبایل خود ماشین لباسشویی را تنظیم و کنترل کنید.

 •  سیستم ضد عفونی کننده

ویژگی دیگری که برای خرید ماشین لباسشویی باید بدانید، این است که برخی از دستگاه‌ها قابلیت ضد عفونی کردن لباس‌ها را دارند. با استفاده از گرمای زیاد یا بخار به شست‌وشوی بهتر لباس‌هایی که شست‌وشوی آن ها سخت است، کمک می‌کند.

 

۳. بررسی اندازه‌ی دستگاه در زمان خرید ماشین لباسشویی

یکی از مهم‌ترین مسایلی که قبل از خرید ماشین لباسشویی باید در نظر بگیرید، بررسی اندازه‌ی فضای لازم برای قرار دادن این دستگاه در منزل است.

 • سطحی که ماشین لباسشویی بر روی آن قرار می‌گیرد، نباید بیشتر از ۱ اینچ شیب داشته‌باشد. بهتر است برای کاهش لرزش و سر و صدا، دستگاه را کمی با فاصله از زمین نصب کنید.
 • دستگاه باید در جایی نصب شود که از دو طرف حداقل ۱ اینچ فضای خالی در نظر گرفته شود. این کار باعث گردش هوای بهتر و کاهش سر و صدای دستگاه می‌شود.
 • در قسمت پشت دستگاه باید حداقل ۶ اینچ فضا برای قرار گیری شلنگ‌ها در نظر گرفته‌شود.
 • اگر از ماشین لباسشویی درب از بالا استفاده می‌کنید، باید حدود ۷-۱۶ اینچ در قسمت بالای دستگاه فضای خالی در نظر گرفته شود تا برای استفاده از دستگاه، باز و بسته کردن درب و قرار دادن لباس‌ها محدودیتی ایجاد نشود.
 • برای ماشین لباسشویی درب از جلو هم باید در قسمت جلوی دستگاه، فضایی برای باز و بسته کردن درب در نظر گرفته شود.

۴. توجه به ظرفیت شست‌وشوی دستگاه در زمان خرید ماشین لباسشویی

ظرفیت در خرید ماشین لباسشویی

برای خرید ماشین لباسشویی باید گنجایش دستگاه را هم در نظر بگیرید. باید بدانید که بیشترین حجم لباسی که در هر دفعه شست‌وشو می‌توانید درون دستگاه قرار دهید، چقدر است. برای انتخاب ظرفیت مناسب باید تعداد اعضای خانواده‌ی خود و میزان لباسی که هر دفعه برای شست‌شو دارید را در نظر بگیرید.

۵. لوازم جانبی ماشین لباسشویی

در زمان نصب ماشین لباسشویی، باید برای این دستگاه شلنگ دریافت و تخلیه‌ی آب قرار دهید. معمولا در زمان خرید ماشین لباسشویی، باید شلنگ‌ها را جداگانه خریداری کنید. فقط توجه کنید که بهتر است از شلنگ‌های قدیمی برای دستگاه جدید استفاده نکنید. چون احتمال پارگی و فرسودگی شلنگ‌ها وجود دارد.

مشاهده بهترین مدل های ماشین لباس شویی

۷ اشتباهی که در زمان استفاده از ماشین لباسشویی نباید انجام دهید.

گاهی ممکن است در زمان استفاده از ماشین لباسشویی، دستگاه ناگهان از کار بیفتد که در برخی اوقات این اتفاق بخاطر اشتباه‌ ما است. بنابراین بهتر است با رعایت این ۷ نکته از این اتفاق جلوگیری کنیم.

 •  هرگز بیشتر از ظرفیت دستگاه، لباس برای شست‌وشو در آن قرار ندهید. ماشین لباسشویی ظرفیت مشخصی دارد و گذاشتن لباس بیشتر از ظرفیت دستگاه تنها باعث کاهش عملکرد صحیح و کاهش طول عمر دستگاه می‌شود. بنابراین در زمان خرید ماشین لباسشویی، گنجایش مناسب خانواده‌ی خود را انتخاب کنید.
 • اشتباه دیگری که اغلب اوقات به آن توجه نمی‌شود، نصب ماشین لباسشویی بر روی سطحی است که صاف نیست. این کار باعث می‌شود که دستگاه در زمان شست‌وشوی لباس، لرزش زیادی پیدا کند و سر و صدای زیادی را ایجاد کند. این لرزش‌ها در طولانی مدت ممکن است باعث خرابی موتور دستگاه شود.

خرید ماشین لباسشویی و لباس

 • نادیده گرفتن برچسب لباس‌ها هم یکی از اشتباه‌های رایج در زمان شست‌وشوی لباس است. بر روی برچسب لباس، اطلاعاتی درباره‌ی نحوه‌ی صحیح شست‌وشو و نگه‌داری از لباس نوشته شده‌است.
  به طور کلی، راحت‌ترین روش این است که لباس‌هایی با بافت، جنس و رنگ‌های مشابه را با هم درون ماشین لباسشویی قرار دهید.
 • عدم آگاهی از تنظیمات دستگاه برای کارکرد دقیق و شست‌وشوی صحیح از دیگر اشتباه‌هایی است که اکثر افراد آن را انجام می‌دهند. برای جلوگیری از این اتفاق باید بعد از خرید ماشین لباسشویی و قبل از استفاده، دفترچه راهنمای دستگاه خوانده شود یا از شخصی که دستگاه را نصب می‌کند، تنظیمات دقیق را بپرسید.

خرید ماشین لباسشویی و پودر

 • از مواد شوینده بیش از اندازه‌ی لازم استفاده نکنید. استفاده از مواد شوینده‌ی زیاد در هر بار استفاده از دستگاه تنها باعث خرابی لباس‌ها می‌شود.
  همچنین برخی اوقات، ریختن مواد شوینده‌ی زیاد در دستگاه، هنگام شست‌وشو باعث آسیب رساندن به سطح داخلی سطل لباس می‌شود.

خریذ ماشین لباسشویی و خروج لباس

 • لباس‌ها بعد از اتمام شست‌وشو نباید برای مدت زیاد در دستگاه بماند. ماندن لباس‌های شسته شده در دستگاه برای طولانی مدت، بخاطر مرطوب بودن لباس، محیط مناسبی برای تولید باکتری‌ها و کپک در دستگاه است. لباس‌ها را بلافاصله بعد از پایان شست‌وشو از دستگاه خارج کنید و درب دستگاه را برای حدود ۱۵-۲۰ دقیقه باز گذاشته و داخل دستگاه را هم با پارچه تمیز کنید تا بوی بد و رطوبت مانده در دستگاه از بین برود.
 • تمیز نکردن دستگاه از اشتباه‌های رایج است. ماشین‌های لباسشویی دارای محفظه‌ برای پودر و مایع‌های شست‌وشو هستند. معمولا افراد فقط سطل داخل دستگاه که محل شست‌وشوی لباس است را تمیز می‌کنند و محفظه‌های مواد شوینده را فراموش می‌کنند. این محفظه‌ها چون با آب در ارتباط هستند، تمیز نکردن آن‌ها باعث ایجاد باکتری و میکروب فراوان می‌شود که با هربار شست‌وشو، این آلودگی به بخش شست‌وشوی دستگاه هم وارد می‌شود. بنابراین به همراه تمیز کردن داخل دستگاه، محفظه‌های مواد شوینده را هم تمیز کنید.

۵ مدل از پرفروش‌ترین ماشین لباسشویی‌های موجود در بازار

قبل از خرید ماشین لباسشویی، بهتر است با چند مدل از دستگاه‌های پرفروش در بازار ایران آشنا شوید.

۱. ماشین لباسشویی پاکشوما مدل TFU-73200

خرید ماشین لباسشویی پاکشوما

این دستگاه تولید برند پاکشوما و ظرفیت آن ۷ کیلوگرم است. این محصول مجهز به صفحه نمایشگر LED، قفل کودک، سیستم شست‌وشوی بی‌صدا و برنامه‌های مختلف شست‌وشو است که با در نظر گرفتن جنس و رنگ لباس‌ها و زمان شست‌وشو میتوانید از آن استفاده کنید. نوع موتور تسمه‌ای و رتبه‌ی انرژی این دستگاه ++A که میزان مصرف انرژی عالی دارد.

مشاهده قیمت و مشخصات

۲. ماشین لباسشویی پاکشوما مدل PWN-9654AJ

خرید ماشین لباسشویی AIRJET

این محصول مدل درب از بالا و تولید شرکت پاکشوما است. گنجایش آن ۹.۶ کیلوگرم و دارای رتبه‌ی انرژی A است. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به سیستم شست‌وشوی آبیاری، پرزگیر، هدایت‌گر آب اشاره کرد. ظرفیت خشک‌کن این دستگاه ۴ لیتر و نوع موتور تسمه‌ای است. سرعت چرخش موتور ۸۰۰ دور در دقیقه است.

مشاهده قیمت و مشخصات

۳. ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207

خرید ماشین لباسشویی آبسال

این محصولِ ایرانی تولید شرکت آبسال است. دستگاهی اتوماتیک با ظرفیت ۵ کیلوگرم و رتبه انرژی +A است.این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که میزان مصرف آب و انرژی خیلی خوبی دارد. از ویژگی‌هایی که در زمان خرید ماشین لباسشویی ممکن است برای شما جالب باشد این است که این دستگاه رابط کاربری جدید با اعلان موزیکال دارد که این ویژگی، این مدل را از سایر مدل‌ها متمایز می‌کند. این محصول مجهز به مکانیزم محافظت از موتور در برابر بار اضافی و سیستم عیب‌یابی خودکار و نمایش آن برروی صفحه نمایش است. همچنین دارای قابلیت تنظیم خودکارِ حجم آب ورودی با توجه به وزن و جنس لباس برای مصرف بهینه‌ی آب و انرژی است.

مشاهده قیمت و مشخصات

۴. ماشین لباسشویی بست مدل BWD-7112

خرید ماشین لباسشویی BEST

محصولی با ظرفیت ۷ کیلوگرم، تولید گروه صنعتی انتخاب و دارای رتبه انرژی +++A است. این دستگاه دارای ۱۵ برنامه‌ی شست‌وشو است که می‌توانید با توجه به ویژگی‌های لباس‌ها، برنامه‌ی مناسب را انتخاب کنید. از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به شست‌وشو با بخار و فناوری نانو سیلور جهت باکتری زدایی اشاره کرد. حداکثر دور خشک کن در این مدل ۱۰۰۰ دور در دقیقه است که قابلیت تنظیم دارد و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، دور آن را تنظیم کنید.

مشاهده قیمت و مشخصات

۵. ماشین لباسشویی ایکس ویژن مدل XTW-720B

خرید ماشین لباسشوی ایکس-ویژن

این دستگاه تولید شرکت ایکس ویژن با ظرفیت ۷ کیلوگرم است. سطل لباسشویی این مدل از جنس استیل ضد زنگ با حجم ۴۹ لیتر و رتبه‌ی مصرف انرژی +++A است. دارای قابلیت شست‌وشوی سریع، سیستم محافظت در برابر گرمای بیش از حد و قفل کودک است. این محصول دارای ۱۶ برنامه‌ی شست‌وشو است که شما با توجه به جنس و رنگ لباس‌ها، برنامه‌ی مناسب را انتخاب می‌کنید.

مشاهده قیمت و مشخصات

در پایان

بعد از خرید ماشین لباسشویی، بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه را قبل از نصب و استفاده، مطالعه کنید. دستگاه‌های جدید به علت داشتن ویژگی‌ها و امکانات جدید، ممکن است روش استفاده و عملکرد آن کمی متفاوت باشد. بنابراین با مطالعه، از بروز اشتباه‌های ناخواسته در هنگام کار با دستگاه جلوگیری می‌کنید.

منابع: trailappliances . lowes .urbancompany

۵/۵ - (۴ امتیاز)

ندا علیخانی

ندا علی‌خانی فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است و علاقه‌ زیادی به تولید محتوا دارد و یک سال است که در این حوزه فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن